Fig. 1 In een vijftal prachtige tekeningen heeft C. Pronk omstreeks 1730 Baarland ge portretteerd. Wij zien hef dorp hier vanaf het westen. De zuidbeuk van de kerk is nog intact en de kerktoren bezit vier arkeltorentjes. Zoals ook in andere Zeeuwse dorpen het geval was bevond zich aan de straatweg tegen het kerkhof aan een galerijvormig pu bliek „halletje". De aaneengebouwde huizen aan de ingang van de Dorps straat hebben voor het merendeel top gevels aan de straat, maar ook het dwarstype komt voor. In het verschiet is de toegang te zien tot het wed. Fig. 2 Het Slot vanuit het zuiden gezien. Het ommuurde kerkhof had aan de oost zowel als aan de westzijde een toe gangshek met leeuwenpijlers. De laan naar het Slot, haaks daarop, heeft een inrijhek met beeldenpijlers. kern, en daarin plaats is voor de gedachte van het conserveren van de dorpsbrink. Wij weten, dat er in theorie gezorgd is voor een „verbindingsdienst" en voor een mogelijkheid van coördinatie van planning. In de praktijk is de ver wezenlijking van het ideaal van zulk een contact nog veel te vaak een hersenschim. Speciaal voor de monumentenzorg is het ontbreken van een sterke doelgerichtheid bij de planning voor een bepaalde kern fataal. Bij de planning maar niet minder bij de uitvoering van de planning. Een paar ongelukkige concessies of uitzonderingen op de oorspronkelijke idee kunnen maken, dat voor een hele omgeving de „aardigheid" er af is. Bij de uitvoering doet zich altijd weer de vraag voor in hoeverre oude architectuur en nieuwe architec tuur zich naast elkaar verdragen. Het zal ook hier niet verstandig zijn zwart-wit te redeneren of alles over één kam te scheren. In sommige oude kernen zal zonder bezwaar eens een moge het dan zijn goed - modern gebouw toegevoegd kunnen worden zonder schade voor het geheel; zelfs kan de levendigheid en de leefbaarheid van een be paald centrum ermee gemoeid zijn dat dit gebeurt. In andere gevallen is de oude kern van een zo danige homogeniteit en van een zodanig subtiel karakter, dat het onverantwoord zou zijn door toe voegingen van andere aard de harmonie te ver storen. Mijns inziens zal dit geval zich het vaakst voordoen bij groeperingen van kleinere omvang. De historische kern Baarland In Baarland treffen wij een voorbeeld aan van de laatstgenoemde categorie. Baarland was in de Middeleeuwen in Zuid-Beveland een niet onbelang rijke plaats. De Heren van Baarland namen onder de Zeeuwse adel een gewichtige positie in; vooral in de vroegere tijd, toen de Borssele's nog niet het 210

Zeeuws Tijdschrift | 1968 | | pagina 30