Fig. 3 Hef slot vanuit het noorden gezien. Aan deze kant vertoonde het omstreeks 1840 afgebroken gebouw een loopgang aan de voet van de bedaking, met een ge- kanteelde weergang en arkeltorentjes. Rechts naast het Slot de boompartij van het kerkhof. De lagere dakengroep links zal, voor een deel althans, be horen tot de bijgebouwen van het kasteel. Fig. 4 Het Slot, met daarnaast het kerkhof en de kerk, gezien vanuit het oosten. meeste aan zich getrokken hadden. Het slot te Baarland vormde een afspiegeling van de belang rijke positie van de slotheer. Sedert 1840 bestaat het niet meer, maar het kasteelterrein ligt nog steeds ongerept binnen de omgrachting. Terzijde van de kasteelplaats bevond zich in de Middel eeuwen een drie-schepige hallenkerk. In de loop van de tijd zijn de zijschepen verdwenen zodat al leen de middenmoot is overgebleven. Dit restant vormt echter nog een zeer eerbiedwaardig gotisch kerkgebouw, dat na een kundige restauratie een prachtig effect zal maken. Op het kerkterrein langszij de kerk is in de 19e eeuw een school gebouwd zoals in dezelfde perio de in verschillende dorpen in de omtrek ook ge beurd is. Het gebouw is in disharmonie met de omgeving, blokkeert het vrije gezicht op de kerk en verstoort de ruimtelijke beleving. Gelukkig evenwel vormt het de enige dissonant in het kern tje en zal het eerlang wel kunnen verdwijnen daar het sedert lang is verouderd. Eventueel zou het plaats kunnen maken voor een kleiner element. Daarna zal het dorpsterrein dan weer zijn oude omvang en gedaante hebben teruggekregen. Het bestaat uit een op de terreinen van kasteel en kerk aansluitende brink van onregelmatige, gerekt-drie- hoekige vorm. Aan de zijde tegenover de kerk wordt de ruimte afgesloten door een omvangrijk wed, een element dat nog op verschillende Zeeuw se dorpen en in Zierikzee bij de St.-Lievenmonster wordt aangetroffen. Het is niet precies na te gaan wat de functies van de wedden eens zijn geweest maar wij zullen wel niet ver mis zijn wanneer wij veronderstellen dat het vooral drenkplaatsen waren voor het vee en reservoirs van bluswater als er brand was. Wij treffen ze aan bij kerken maar wellicht heeft ook de nabijheid van een belang rijk huis een rol gespeeld: het Grafelijk Hof dat 212

Zeeuws Tijdschrift | 1968 | | pagina 32