Fig. 5 Gezicht op het dorpsplein vanuit het oosten. Op de voorgrond het wed, waarvan de toegang is gemarkeerd door vazenpijlers. De bebouwing lijkt hier eenvoudiger van karakter dan ter hoogte van de kerk. Het gebouw links echter is van bijzondere importantie. Het is waarschijnlijk te beschouwen als herberg-dorpshuis. Men vergelijke de huistypen met die van de nog bestaande bebouwing, en lette voorts op de beplanting. Fig. 6 Gezicht op de kerksituatie vanaf het oosten, huidige situatie. De school heeft de plaats ingenomen van de zuidelijke kerkbeuk en van het gale- rijtje aan het kerkhof. zich in Zierikzee oudtijds ten oosten van de kerk bevond, de Huizen van Baarland en Nisse. De bebouwing aan de brink van het kasteeldorp Baarland vertoont nog een volkomen homogeen karakter hoewel de woninkjes er over het alge meen niet bijzonder oud zijn en voor een deel eerst dateren uit onze eeuw. De huisjes vertegen woordigen het type van het eenvoudige met hun zadeldak in lengterichting evenwijdig aan de straat geplaatste Zeeuwse dorpswoninkje. Bij dit type behoort wellicht een niet meer dan hooguit een paar meter diep voorerfje met glintpalen afgezet. Verder dient men het profiel verdeeld te denken in trottoir en rijweg en de ruimte gestoffeerd met boombeplanting. De woninkjes aan de Zuidwand komen aan de achterzijde uit op een achterweg getje met schuren. Wat zal onze tijd er van maken? Er zijn maar heel weinig van dergelijke situaties meer overgebleven in ons land die de moeite van het beschrijven waard zijn. Gezien de betekenis die kernen van oude bebouwing ook in de maat schappij van de toekomst zullen hebben daar over is dacht ik iedereen het eens zouden wij aan een situatie als die van Baarland de grootst mogelijke aandacht moeten besteden. Daarbij zou een aantrekkelijke combinatie van oud en nieuw zeer goed te verwezenlijken zijn wanneer een in grijpende planning mogelijk was. Hoe langer hoe meer zijn ook de dorpen in de buurt van de Schel- dedijk zoals Borssele en Baarland trekpleisters ge worden voor de recreatie. Het zijn met name de campings die er momenteel floreren maar ook het gebruik van de z.g. tweede woning blijft er niet onbekend. Deze gang van zaken houdt grote gevaren in voor het ongerept blijven van de oude 214

Zeeuws Tijdschrift | 1968 | | pagina 34