Fig. 7 De zuidwand van de pleinbebouwing huidige toestand. Fig. 8 Enkele woningen aan de noordzijde van het dorpsplein, huidige toestand. kerntjes. Er is kans, dat een „kampwinkel" gewenst wordt geacht of meer dan één. Dat een beschei den dorpswinkeltje de aandacht wil trekken door een modernisering van vierde-rangskwaliteit. Dat op precies de plaatsen waar dit niet moest ge beuren nieuwe woninkjes worden toegevoegd. Dat het straatprofiel storend wordt gewijzigd ten bate van een paar auto's des zomers en zo meer. Naast elkaar, niet tegen elkaar in De moderne ontwikkeling die, wanneer er geen leiding wordt gegeven, verminkend en vernielend werkt, kan echter ook de krachten opleveren voor een combinatie van een vooruitgang in moderne zin en een vooruitgang in behoud van oude waar den. De dorpskern omvat wellicht niet meer dan 20 a 30 woninkjes. Het is ondenkbaar, dat hiervoor in onze tijd geen gegadigden zouden zijn te vinden indien absoluut vaststaat, dat de kern zijn histo risch karakter zal behouden, daarbij inbegrepen de rust, de tuinen en de bomen. Er zijn diverse 18e-eeuwse tekeningen bewaard gebleven (iets wat maar zelden bij dorpspleintjes het geval zal zijn) hetgeen de taak van de revalidatie voor de des kundige op dit gebied des te aantrekkelijker zal maken. Naast het oude zou er plaats zijn voor een nieuw Baarland, dat naast de oude kern kan worden gebouwd en geheel vrij naar de modernste inzichten kan worden ontworpen. Degenen die niet in het oude milieu zouden willen blijven hangen, kunnen zich een plaats kiezen in de nieuwe kern. Ditzelfde geldt voor hen, die profijt willen trekken van de toeristenindustrie door winkels voor de gasten in te richten of op andere wijze accommo datie te bieden. Stedebouwkundig en bouwkundig is het oneindig veel interessanter om een nieuw Baarland te ontwerpen èn voor de liefhebbers 216

Zeeuws Tijdschrift | 1968 | | pagina 36