25 JAAR P.P.D. ZEELAND van het landschap, dikwijls omvangrijke nieuwe be plantingen tot stand gebracht. In een veelzijdig gestructureerd nieuw landschapspatroon vormen deze groen-elementen de basis en achtergrond voor talrijke recreatieve voorzieningen. Door hun omvang en situering kunnen ze plaats bieden aan voet-, rijwiel- en ruiterpaden, picknick-plaatsen, parkeerruimten, visplaatsen, campings en soortge lijke infrastructurele werken ten behoeve van de recreatie. De grootscheepse landschapsreconstructie, die thans als uitvloeisel van cultuurtechnische werken wordt doorgevoerd, maakt echter een eng samenspel met de planologie tot een eerste vereiste. Anders dan in de landschapsplannen uit de eerste jaren, toen weg- en erfbeplantingen het hoofdpatroon vorm den, gaat het nu vaak om „gebruiksgroen" van vrij aanzienlijke oppervlakten. Voor een doelmatig beheer daarvan is het nodig, dat deze meer groot schalige landschapselementen in vele gevallen worden verworven door openbare lichamen die in dit opzicht over de vereiste know-how beschikken. Teneinde nu de realisatie en de instandhouding ervan zo goed mogelijk te verzekeren wordt een vroegtijdige coördinatie van het landschapsplan voor de ruilverkaveling met het gemeentelijk be stemmingsplan steeds meer noodzakelijk. In zeer grote structuren kan ook het samenspel met in voorbereiding zijnde streekplannen van grote be tekenis zijn. Waar de oppervlakte van de ruilverkaveling dik wijls grote delen van het gemeentelijk territoir beslaat ligt hier een goede mogelijkheid om de toekomstige ontwikkeling en het beheer van het landschap in de landbouwgebieden, voor wat de hoofdstructuur betreft, doeltreffend te richten. De ontwerpers van het gemeentelijk bestemmingsplan krijgen daarbij een landschapstechnische inbreng ter beschikking die veelal niet tot hun directe vak gebied behoort en aan de veelzijdigheid van hun plannen ten goede kan komen. Aan het totstand komen van de landschapsplannen voor de ruilver kavelingen ligt n.l. vaak een grote dosis weten schappelijk terrein-onderzoek en een omvangrijk teamwork met verschillende technische experts en plaatselijke deskundigen ten grondslag. Het scheppen van geheel nieuwe landschappen In een beschouwing over het landschap in de pla nologie dient zeker ook de traditioneel-Nederland- se bezigheid van het scheppen van geheel nieuwe landschappen te worden genoemd. Naast de in polderingen van meer beperkte omvang in de Delta en langs het Friese en Groningse wad zijn het vooral de nieuw gevormde landschappen in het Zuiderzeegebied die nog altijd een wereldwijde belangstelling trekken. Het feit dat deze polders in de eerste periode van hun bestaan geen onderdeel vormen van de nor male bestuurlijke indeling van provincie en ge meente heeft tot gevolg dat het planologisch team work, dat de grondslag legt voor de toekomstige landschapsstructuur, zich ook niet binnen het ge bruikelijke kader van streekplan en gemeentelijk bestemmingsplan afspeelt. Op nationaal niveau gaat echter aan het scheppen van deze grote, nieuwe leefruimte een zeer intensieve arbeid op het terrein van planologie en landschapsbouw vooraf. Deze vindt plaats in het verband van de daarbij betrokken rijksorganen. Wellicht duidelijker dan waar ook elders demon streert zich in de vormgeving van het landschap van de Zuiderzee-polders de snelle ontwikkeling naar een veelzijdiger grondgebruik. In Wieringer- meer en Noordoostpolder bewoog het percen tage grondoppervlak, dat voor bosbouw, natuur behoud of recreatie beschikbaar kwam, zich onge veer rond het landsgemiddelde van 7 a 8%. In Oostelijk Flevoland, met zijn gunstig gelegen nieu we bossen, stranden en recreatieruimten langs het Veluwemeer, bedraagt die oppervlakte thans reeds het dubbele, ofschoon de landinrichting er nog niet is voltooid. Voor het juist drooggevallen Zuidelijk Flevoland, in de directe omgeving van het over volle Gooi en van Amsterdam, zullen echter de niet-agrarische bestemmingen waarschijnlijk een 225

Zeeuws Tijdschrift | 1968 | | pagina 45