Aan de commissaris der provincie werd echter op gedragen nadere voorschriften vast te stellen be treffende de taak en de bevoegdheden van de raad van bijstand, van de vaste commissie, van de andere commissiën en van het bureau. In onze provincie werden deze voorschriften met ingang van 15 oktober 1943 vastgesteld. Het bureau begon daarop 1 december 1943 te werken. De vaste commissie werd op 14 maart 1944 geïnstalleerd. Bij één vergadering is het echter voor deze eerste vaste commissie gebleven. Voor de raad van bijstand werden niet minder dan 92 personen uitgenodigd. Wat een geluk dat deze raad nooit bij elkaar is geweest. Inmiddels ging de oorlog verder. De waarnemend directeur, ir. Verhagen en de onderzoeker drs. Van Paassen werden tijdens een verblijf boven de rivieren als gevolg van de snelle opmars van de geallieerden en van „Dolle Dins dag" van Zeeland afgesneden. Eind oktober werd het belangrijkste deel van de inventaris van het kantoor in de kelders gedragen en werd onder zwaar geschutvuur de bevrijding van Middelburg afgewacht die op 6 november 1944 volgde. Dat was het dramatische begin van de P.P.D. Zee land. Het is verleidelijk om nu te gaan schrijven over die chaotische maar voor een jong ambte naar wel zeer inspirerende tijd die toen volgde van herstel en opbouw. Gehele landschappen, steden en dorpen moesten worden herbouwd, hersteld en geregenereerd. Er moest een nu werkelijk functionerend plano logisch apparaat opgebouwd worden en bovenal, er moest een visie ontwikkeld worden waarmee de toekomst van Zeeland bepaald kon worden. Het kader van dit artikel en de opzet van dit nummer van het Zeeuws Tijdschrift laten niet toe uitvoerig hierop in te gaan. Misschien zal er zich nog eens een andere gelegenheid voordoen om al deze gegevens die in jaarverslagen, nota's, brie ven en rapporten verspreid liggen, te verzamelen en te bundelen. Laat ik echter nog vermelden dat de grondslag van de moderne planologie reeds voor de oorlog in een rapport van de staatscommissie-Frederiks was vastgesteld. Wat tijdens de oorlog werd scheef getrokken is na de bevrijding weer rechtgezet. In Zeeland werd de in de oorlog gevormde vaste commissie ontbonden en bij besluit van gedepu teerde staten van 30 augustus 1946 opnieuw inge steld. Ook een nieuwe raad van bijstand, ditmaal met „slechts" 53 leden werd benoemd. Doch in tegen stelling met de nieuwe vaste commissie is ook deze raad nimmer tot werkelijk leven gekomen. In verband met de afwezigheid van ir. Verhagen werd ondergetekende per 1 januari 1945 tot waar nemend directeur benoemd waarop een definitieve aanstelling met ingang van 1 augustus 1945 volgde. De evolutie die de ruimtelijke ordeningsgedachte daarna heeft ondergaan, heeft tenslotte geleid tot de nieuwe wet op de ruimtelijke ordening die op 1 augustus 1965 van kracht is geworden. Dit is dus een klein stukje geschiedschrijving die bij dit jubileum toch niet geheel mocht ontbreken, al heb ik mijn best gedaan de feiten en data zo summier mogelijk te houden. Belangrijker lijkt mij echter om vorm en inhoud van de planologie uit de afgelopen vijfentwintig jaren wat nader te beschouwen en met deze be schouwing als uitgangspunt te trachten een blik te werpen op de toekomst. Want de futurologie of zoals prof. Fr. Polak dit wil noemen, de prognostica is iets wat zich in onze huidige maatschappij niet meer laat wegdenken. Zo groot is de gecompliceerdheid van onze samen leving geworden en zo snel voltrekken zich de ver anderingen dat het bestuderen van de huidige structuren en de mogelijke vormveranderingen een noodzakelijkheid zijn geworden, wil men niet steeds weer voor volkomen onverwachte maar in middels voldongen feiten worden geplaatst met als uiteindelijk resultaat wanorde en materieel en gees telijk verlies. 184

Zeeuws Tijdschrift | 1968 | | pagina 4