Ontwerp voor verzor gingsflats met etage- tuinenDorrestein, Amersfoort, arch.: J. Verhoeven, Hoevelaken. wikkeling gaat niet garandeert dat zo goed moge lijke woonomstandigheden worden bevorderd. Nog steeds kan de traditionele bouw concurreren met de prefabrikatie; op zichzelf een wonderlijk verschijnsel dat wijst op een grote achterstand bij de ontwikkeling van de bouwkunde. Kleine stukken klei worden gebakken en steensgewijze op elkaar geplakt, andere als dakpannen stuk voor stuk op een hellend vlak gehangen. Natuurlijk is ook in Nederland de dag in zicht waarop de fabriek matige produktie de zaak overneemt maar hoe? De uit elementen samengestelde etagebouw is veel al niet minder star dan de traditionele woning bouw. En commercieel lijkt de toekomst te liggen in de sector van de prefab-bungalow. Elders heb ik de gevolgen geschetst van een bungalowvloed. Deze vormt een reële bedreiging. Als we geen betere steden bouwen zal de geprefabriceerde bungalow op grote delen van de bevolking een grote aantrekkingskracht uitoefenen, die door kleu rige reclamecampagnes en gemakkelijke financie- ringsvoorwaarden zal worden gevoed, ledereen die zich nu een kleine auto kan veroorloven, kan zich binnen enkele decennia een goede en goedkope bungalow aanschaffen en we weten dat een stroom van bungalows het landschap ontluistert, een ge zond woonmilieu onmogelijk maakt en het sociale en culturele leven ontreddert. Een dergelijke ont wikkeling kunnen we ons eenvoudig niet veroor loven. We moeten er in dit verband op wijzen, dat de voorwaarden voor een suburbanisatie in Ameri kaanse stijl hier langzamerhand bijzonder gunstig worden. Het platteland is vooral in de omgeving van de grote steden goed ontsloten, vaak beschik ken kleine dorpen over betere en vlottere verbin dingen met de buitenwereld dan grote stadswijken. Het bouwen van huizen blijkt er vaak goedkoper maar vooral de prijzen van bouwterreinen vertonen opmerkelijke verschillen ten gunste van het platte land. Grote dagbladadvertenties prijzen het wonen buiten aan. De reclame voor geprefabriceerde bun galows is nog bescheiden, maar er zijn al ver schillende typen op de markt. In Amerika zijn uitgestrekte woongebieden ont staan gebaseerd op de bungalowdroom. Daar blijkt dat de mensen geterroriseerd worden door het bereikte ideaal. De uitgestrekte woonakkers vor men een rijk arbeidsveld voor psychiaters. Met name de Amerikaanse kerken maken zich over deze situatie ernstig ongerust. De verantwoordelijke autoriteiten willen graag een andere kant op, maar de prospectussen voor de inderdaad voortreffelijke huizen blijven hun werk doen. Er is echter sinds enige jaren een kentering op gang gekomen. In het weekblad „Time" stond in 1965 een artikel over nieuwe steden. „De oplossing", schreef „Time", „lijkt "eenvoudig. Groepeer de huizen dicht bij elkaar in plaats van ze allemaal op een te be krompen eigen terreintje te zetten. Gebruik de ruimtewinst voor speelweiden, parken, golf-links en vijvers voor gemeenschappelijk gebruik. Zorg voor een industrieterrein voor kleinere bedrijven, zodat de stad meer kan zijn dan alleen maar een foren- 233

Zeeuws Tijdschrift | 1968 | | pagina 53