Poging tot verbetering van de woonomgeving in Emmen. Woningwet- v/oningen arch.: Werkgroep Emmerhout kaar gelegen vloeren waar woningen bovenuit torenen. Van alles gebeurt er op een klein opper vlak zodat de wijk in elk geval over een levendig hart beschikt. De begane grond is geschikt voor garages, parkeerruimte, bedrijfjes en de magazijnen van hogergelegen winkels. Op de verdiepingen lig gen een medisch centrum, de „sociale supermarkt" van dr. Veldkamp, kerken, kantoren, sportzalen, vergaderruimten en zo meer. Het geheel sluit aan bij een zwembad. In het complex vindt men ook de haltes voor het openbaar vervoer. Allerlei mensen zullen het wonen in zo'n centrum ideaal vinden. Alleenstaanden en bejaarden stap pen in hun huis in de lift die hen aflevert op het winkelpleintje. Het is overigens niet nodig dat zo'n winkelpleintje geheel binnenshuis ligt. Evenals voor de interne voetwegen geldt dat bescherming tegen slechte weersomstandigheden gewenst is maar dat de bewoners ook moeten kunnen profiteren van de schaarse zon. Bij de toenemende vrije tijd moet het wijkcentrum de mensen gelegenheid geven creatief bezig te zijn, maar ook met de resultaten daarvan voor de dag te komen op exposities en uitvoeringen die dan weer anderen verlokken met klei of krijt te experi menteren of een blokfluit aan te schaffen. Al is hier een reëel toekomstbeeld geschetst en geen utopie: we zijn nog niet zo ver. Toch kunnen we een eind in de goede richting komen als ge- interesseerde bestuurders en een staf van des kundigen zich openstellen voor de ideeën van geestdriftige ontwerpers. Het zou voor de hand liggen dat de overheid als woningbouwer-subsidieverstrekker en de grote be leggers zich ernstige zorgen zouden maken en dat zij grote sommen zouden besteden aan onderzoek dat moet leiden tot woningen met toekomstwaarde. Maar zo liggen de zaken niet. De overheid heeft getracht de mensen zo snel mogelijk en dat bleek niet zo bijzonder snel te zijn aan een onderdak te helpen. Ze is niet toegekomen aan een wezenlijke verbetering van het wonen. De beleggers hielden zich „veilig" aan de overgeleverde vormen. Terwille van het Nederlandse volk moeten we ho pen, dat spoedig blijkt, dat hef niet zo veilig was en dat de beweging die nu overal merkbaar wordt spoedig resultaten zal afwerpen. Al decennia lang hebben kleine groepen architecten geroepen om nieuwe woonvormen en duidelijk ge maakt in welke richting de oplossing gezocht moest worden. Maar dit is geen opgave voor architecten alleen. Van belang is dat thans uit allerlei vak gebieden aangedrongen wordt op woningen die door ruimte en indeling meer gelegenheid geven tot ontplooiing van hef gezin als geheel en van de gezinsleden individueel. En hier wordt niet al leen gedoeld op het huis zelf maar vooral ook op de onmiddellijke woonomgeving. Brede groepen uiten hun bezorgdheid en zij willen aan de slag. Hoe liggen hun kansen? Het zou boeiend zijn nu de architecten aan het woord te laten die de sprong naar de toekomst op papier al gemaakt hebben. Het is echter niet zo dat we dergelijke plannen volgend jaar op 235

Zeeuws Tijdschrift | 1968 | | pagina 55