fis' ,T X 1 Westkapelle midden 16e eeuw Welke verwachtingen koesterde Westkapelle? Zeer waarschijnlijk geen geringe. Waarom zou anders het dorp in 1223, naast Domburg, het Middelburgse stadsrecht hebben gekregen? Tweede vraag, die waarschijnlijk nauw met de eerste verband houdt, waarom staat niet als in zovele dorpen van Wal cheren de kerk letterlijk in het midden? We komen dan direct bij het probleem van de ruimtelijke ordening. Had men van Westkapelle die ontwikke ling verwacht, die later zou resulteren in een situa tie dat de kerk in ruimtelijk verband toch een cen trale plaats zou krijgen? Zo langzamerhand gaan we enig inzicht verkrijgen in de dorpsvormen van ons land. De dorpen met hun kerk op een verhoging in het midden, bijna stereotiep voor Walcheren, de dorpen met een ronde vorm, met een Voorstraat uitlopend op de haven van de vijftiende eeuw, de renaissance- dorpen van de 17e eeuw, waar we weer verschil lende typen kunnen onderscheiden, de dorpen met vierkante bouwblokken en de lang gerekte dijk- dorpen. Westkapelle evenwel, valt met Brouwers haven buiten de dorpspatronen in de middel eeuwen. Waarschijnlijk zijn de driebeukige halle- kerken in beide plaatsen in zekere zin toevallig, maar in ieder geval is het zo dat na de romaanse vormen en de kerken uit het tijdperk van de Schelde-gotiek de hallekerk in Zeeland een ge liefde vorm van kerkbouw wordt, onder we zouden zeggen natuurlijk Vlaamse invloed. Meischke spreekt over de grootse koorpartij van de verdwenen driehallekerk te Westkapelle. Van deze grootsheid was in de 18e eeuw niet zoveel meer over: het koor was een ruïne. w, Ti:. ~v "'X ..X, 5'1 V rèc: De driehallekerk van Westkapelle ca. 1550 ~"S 252

Zeeuws Tijdschrift | 1968 | | pagina 72