Mrg" RESTAURANT GROENMARKT 13, MIDDELBURG TELEFOON (01180) 2973 Gelegen op het mooiste plekje van Middelburg tegenover de Abdij Ook voor Uw: ZAKENLUNCH RECEPTIES - VERGADERINGEN EN PARTIJEN vervaardigd is. Aan de landzijde is de Koepel ge sloten: doch aan de zeezijde doorzichtig, bezet met groote spiegelglazen". In die koepel bevond zich aan een stevig en fraai bewerkt toestel 15 uitmuntend vervaardigde koperen Argandse lam pen, verdeeld in twee rijen." De lampen zijn zo geplaatst, dat er geen schip in zee kan zijn „van het Noorden, dóór het Westen, tot het Zuiden, voor 't welk dit licht op verscheidene mijlen af- stands uit de wal niet zichtbaar is." Het licht heeft, dat blijkt voldoende uit de prent briefkaarten nog al wat gedaantewisselingen on dergaan. Wat wel gebleven is, is het uitzicht over een groot gedeelte van Walcheren met aan de ene zijde het reepje dijk en duin met een in de loop der jaren ontstaan strand tussen kreek en Oostgat of mag men hier al van de Noordzee spreken? Aan de landzijde het Walcherse land, met zowel rechte verkeerswegen als duidelijk ook nog de vroegere op en langs de kreekruggen gelegen landwegen. De ruilverkaveling heeft afgezien van de wegen bijzonder veel gewijzigd. Vanaf de toren blijkt toch nog veel van de oude patronen bewaard gebleven te zijn. Op de oude plattegrond van het stadje blijken in de 16e eeuw twee dijken achter elkaar te liggen, een inlaag zogezegd. In de daarop volgende eeuw zijn inlaag en voordijk tot een brede dijk ver smolten, een zeewering die in geen enkel aardrijks kundig boekje ontbreekt. Er gaan nog al wat ver halen over dijk en dijkwerkers. Van pannekoeken bakken bij het vallen van een gat in de dijk, de stormwind zou dan als een lied in de oren klinken bij de dijkwerkers omdat er dan weer te verdienen viel. Er zijn zo van die hardnekkige verhalen die bij navraag veel twijfels oproepen. Smallegange heeft het oude Westkapelle nog als een zwaar ommuurde stad afgebeeld, wat zeer zeker op fantasie berust. Geen twijfel bestaat aan het feit dat ondanks oorlog en verwoestingen Westkapelle een eigen gezicht heeft behouden. Tussen toren en brede dijk woont een bevolking met eigen karakter, die de bezoekers van achter de toren met veel hartelijkheid ontvangt. 255

Zeeuws Tijdschrift | 1968 | | pagina 75