alle mogelijke instanties, instellingen en diensten. In de tijd van snelle ontwikkelingen, schaalver groting en stroomversnellingen waarin wij nu leven is dit groeiende en vrijwel permanent geworden overleg van grote betekenis geworden. Ik aarzel dan ook niet om dit permanente overleg een van de belangrijkste elementen van de mo derne planologie te noemen. In deze snelle ontwikkelingsgang van het ruim telijk beleid, dat door het overleg wordt begeleid, is het streekplan dan als het ware een moment opname. De wetgever heeft deze situatie voorzien door het streekplan niet meer als een absoluut en bindend plan te zien doch als een programma van het ruim telijk beleid van het provinciaal bestuur waar zo nodig van afgeweken kan worden. Het is waarschijnlijk het nog ten dele juridische karakter van het streekplan dat de oorzaak er van is dat men het overwegend programmatige karak ter van het plan niet voldoende onderkent en men m.i. ten onrechte, in bepaalde kringen de indruk heeft van het door De Kok gesignaleerd nahinken van streekplannen. Het naar buiten brengen van het ruimtelijk beleid in de vorm van een streekplan is, zeker nu overal geroepen wordt om meer „inspraak", een nood zakelijkheid. Waarschijnlijk zal men steeds sneller om deze momentopname gaan vragen; men zal eigenlijk de complete film willen zien, het complete beeld. Het antwoord daarop is de structuurschets voor een veel langere periode dan de tienjarige levensduur van een streekplan. Deze structuurschetsen waren bij de streekplannen van na de nieuwe wet in feite ook reeds aanwezig. Het ligt nu in het voornemen om in de volgende streekplannen de structuurschetsen in de toelichting op te nemen. Dit brengt dan wel het gevaar mee dat de critici nog spoediger hun oordeel „waardeloos" zullen uitspreken omdat hoe groter de reikwijdte in de tijd wordt, hoe dubieuzer de kans op realisatie van de plannen. We zitten wel in een glazen huisje. Over huisje gesproken. De P.D.D. zit nog steeds in hetzelfde huisje „De vergulde schryfkoker" ge naamd aan de Nieuwstraat 27, waarin op 1 de cember 1943 werd begonnen. In 1959 is dit huisje aanzienlijk opgeknapt en uit gebouwd. De dienst is in de afgelopen jaren sterk gegroeid en groeit nog steeds door, zodat we ge deeltelijk het gebouw uitgegroeid zijn. Er zijn echter ruim voldoende uitbreidingsmogelijk heden en de zilveren P.P.D. is zeer verknocht aan de vergulde schryfkoker. Het zou een fraai en zeer gewaardeerd verjaars cadeau zijn indien het provinciaal bestuur thans toestemming zou geven het kantoor op adequate wijze uit te breiden. Dat zou dan een goede start zijn voor de volgende vijf en twintig jaar. 188

Zeeuws Tijdschrift | 1968 | | pagina 8