zo overigens als een uit een boek van Dickens weggelopen personificatie van het Kwaad, een echt „lekkere" figuur zo. Slechts één grief blijft ons over. Jegens Mevrouw Justitia: haar manier van de rekening te vereffenen, biedt wel weinig soelaas. De zonen-Paspoort hadden er papa's duiten niet mee terug en -- veel erger de ellende voor Dana, inmiddels al wel overleden, is onherstelbaar geweest. „Such is life" zeggen we dan tegenwoordig: de schoften maken de rekening en de weerlozen betalen altijd wel het gelag. De katholieken spreken van het plaatsvervangend lijden, een term, waar veel waars in zit, maar weinig bevredigends. Nee, Mevrouw Justitia, dit wcis knoeiwerk van UI Dickens liet zijn Bill Sykes tenminste stikken in de modder. 4. Nog even die oude sfeer. Het geknoei van de Leune Dijkwel in het Bellingstraatje, het geval- Vogeltje, ach, hef is allemaal zo levens-echt, zo ging dat. Ook in onze jongensjaren was er nog zo'n adres in de Geere. En wat doet het allemaal kneuterig aan tenslotte alweer die charme van de oude curiosa, welke er uit de verte gezien zelfs een zekere onschuld aan verleent wanneer men dezer dagen uit de krant vernemen kan hoe bij voorbeeld Bonn en Hamburg bezig zijn, moderne bordelen te bouwen, van alle hygiënisch comfort voorzien en van een capaciteit, die duizelen doet! Wat een primitief romantisch figuur maken daar zelfs de Amsterdamse walletjes bij die walletjes, waar de gemeente niet tegenop kan en die ze zelfs laat begaan, wanneer de provo's afgetuigd moeten worden, omdat ze de „vreemdelingen industrie" schaden. Gut, en als je dan nog eens terugziet op dat Bellinkstraatje, op onze eigenste „Moeder Els", dan zou je er bijna vertederd van raken. Wat een dierbare tijd was het eigenlijk, toen je van een zeker groot Heer, als je tot de vriendenkring behoorde, de sleutel van de koepel krijgen kon, als er zo eens een herders-uurtje gehouden wilde worden. De tijd, dat enkele Heren zonder enige psychische of sociale schroom hun basterds hadden rondlopen en ze zorgden er nog royaal voor ook! Eén hunner, op een statig buitengoed gezeten, was er meteen nog een voor aanstaand dolerende bij. De curieuze tijd, dat niemand er aanstoot aan nam, wanneer zich bij tijd en wijle een gesluierde dame meldde aan het tuinpoortje van één der deftigste huizen van Mid delburg. De tijd, dat men, als Heer van Stand, zo af en toe eens naar Brussel reisde „om de pijp uit te kloppen", zo noemden ze dat. Het is vol komen in stijl dat Paspoort na zijn faux-pas ten slotte naar Brussel uitweek. Arme Dana's! Maar wat een klein werk allemaal, achteraf gezien. 5. Klein werk, maar evengoed wreed, dat on beholpen arglistig gesjouw met het verdonkere manen van Fransjes kind. Toch, dit was tenminste nog de wreedheid der bêtise. Hoe kneuterig doet ook deze aan tegenover de koele moord, die van daag de dag, onder gewuif met morele frasen, vanaf keurig netjes opgeruimde bureaus per tele foon en met schone handen bedreven wordt door „bevriende staatshoofden" en wat dies méér zij. Zelfs de piloot, die de napalm naar beneden ge smeten heeft, heeft geen smetje als de dagtaak er weer op zit en hij zijn double Scotch kan gaan halen in de mess. Wat een sympathieke tijd toch eigenlijk toen als je in de modder werkte, kreeg je tenminste nog vuile handen. Hoe kneuterig zelfs dat afpersen van Paspoorts kapitaal, als men het even vergelijkt met de tegenwoordig in Zwit serland veilig onderdak gebrachte miljoenen van gewezen dictatoren, generaals, kolonels en hoe- heten-ze-verder? Altegader zaken, die een redelijk mens, die er ook geen barst aan doen kan, de schouders doen ophalen laten we maar een spelletje gaan doen tussen de puinhopen onzer verwording, tikkertje, of slabberjan, of oraai, of yzerdekeizer strakjes vallen de bommen wel, die de rommel moeten opruimen en we zullen niet beter hebben verdiend. Het lijkt soms wel, of De Bree zo'n spelletje heeft willen spelen. 6. Even terzijde nog: het boek doet af en toe denken aan Van der Feens „Herfstleugen". Waar om wordt dat niet nog eens herdrukt? 15

Zeeuws Tijdschrift | 1969 | | pagina 15