Zeeuws prentenboek L. W. de Bree M. P. de Bruin In het land langs de Pluimpot Tussen de buien van de oorlog door trokken at leten van het Vlissingse Marathon en van A.V. '37 in 1943 een weekend naar Sint-Maartensdijk, om daar te sprinten, te stoten, te werpen. Het veer- bootje van Yersekendam naar Gorishoek kon zo veel passagiers niet aan; daarom werden achter het scheepje een paar modderbakken gekoppeld. Onderweg naar de Thoolse oever zongen de Vlissingers: Op zeek're dag in deze eeuw Wordt wereldkampioen een Zeeuw! Op de wijs van het Zeeuws volkslied. Voor zover de geciteerde regels betreft kan het ook op de Marseillaise. En zelfs met de Moord in Raamsdonk lukt het probeert u maar. De voorspelling is uitgekomen. Theo Middelkamp werd al jaren geleden kampioen op de weg. En in 1968 heeft een Zeeuws meisje, nota bene uit het dorp waar destijds de profetische zangers atleten heentrokken, de regenboogtrui veroverd. Keetie Hage, geboren te Sint-Maartensdijk in 1949, won de wegwedstrijd voor dames in het Italiaanse Imola. Zij legde op haar fietsje de afstand van circa vijfenvijftig kilometer af in een kleinigheid meer dan anderhalf uur; liet daarbij de Engelse en Russische concurrentie ver achter zich. De appel en de stam: Vader Hage, landbouwer op de hoeve Reygerburgh, voetbalde, schaatste, verdiepte zich tussendoor in de Zeeuwse geschie denis en deed ook nog mee aan prestatietochten op de fiets. Vier keer heeft hij van Brussel naar Parijs gereden, heen en terug wel te verstaan. Vier ritten van om en nabij zeshonderd kilometer. „Je vertrekt zaterdagsmorgens zeven uur uit Brussel en dan kom je laat in de avond in Le Bourget aan. Daar rust je wat en vooruit maar weer, terug naar Brussel. Je moet zoveel mogelijk een uurgemiddelde van tweeëntwintig en een halve kilometer aanhouden De heer Hage schudt het hoofd over eigen dwaasheid, erkent: ,,'t Was eigenlijk gekkenwerk." Twee dochters, Bella en Keetie, zijn in het wieier- spoor van vader gevolgd. „Er was op Tholen voor meisjes maar weinig gelegenheid om te sporten, je moest het dus zoeken in een beetje gewone dingen. Ik heb ze alle twee leren fietsen, zwemmen en schaatsen. Bella hield van zwemmen en werd schoolkampioene van de h.b.s. in Bergen op Zoom; maar ook de wielersport trok haar aan. Zwemmen en fietsen verdragen elkaar niet te best. Bella zag in dat ze het een of het ander moest opgeven. Zij koos voor het wiel. Ze is nu drie keer kam pioene van Nederland geworden." Keetie, een jaar jonger dan Bella, schaatst en wielt. De meisjes zijn lid van de Nederlandse Nóg de enige vaste verbinding met Tholen 19

Zeeuws Tijdschrift | 1969 | | pagina 19