St. Maartensdijk. hof heet de Reygerburgh. Maar de ouden van het dorp herinneren zich een reigerkolonie bij de boerderij Naast het hof ligt binnen de zuivere rechthoek van een goed onderhouden gracht een oude sier- of moestuin. Een boeiend geheel, meer boeiend dan mooi, die Reygerburgh. De heer A. L. Hage is de vijfde van zijn geslacht die De Reygerburgh bewoont. En hij heeft mannelijke nakomelingen. Fotograaf Kotvis vraagt Keetie of hij een plaatje van haar mag schieten; liefst met de fiets en vóór het huis. Keetie heeft geen bezwaren. „Maar mag ik dan even mijn regenboogtrui aantrekken?" Even later staat zij rillend naast haar racefiets in de kille winterwind. Tussen twee opnamen door vertrouwt zij ons toe: „Dit is niet de echte regen boogtrui, hoor; die hangt in het clubhuis, maar deze is wel precies eender." Keetie Hage, om wie heel Tholen feestte toen zij wereldkampioene werd op de weg. Keetie Hage van de Reygerburgh, een boerderij waar wieier- trofeeën in de vertrekken hangen. Er wonen meer Hages in Sint-Maartensdijk en ook de namen Geluk, Koopman en Priem zijn er zeer bekend. Langzaamaan komen naast dergelijke, van ouds vertrouwde namen die van Brabanders en Hollanders. Sint-Maartensdijk werd als ontwik kelingskern aangewezen. Op de gronden van de ingedijkte Pluimpot zijn bescheiden industriële be drijven gevestigd: een koeltechnische apparaten- fabriek, een constructiewerkplaats, een timmer fabriek die De Pluumpot heet. Er is een inleggerij voor zilveruien, een dames- en een herenconfectie- fabriekje, het ene Elvina, het andere Mayfair ge naamd. Verder een metaalcoatingbedrijf en een extractenfabriek van de International Flavors and Fragrances Nederland. Een Smerdieker legde De Bruin uit: „Ze moeke d'r olie uut juun en prei, het kan d'r vrêêd vee' stienke." Sint-Maartensdijk bezit een bloeiende lagere tech nische school, die in de komende jaren vaklieden kan leveren voor al deze plaatselijke industrie. Het dorp bouwt, saneert. Van het schilderachtige, maar tevens onbewoonbare stegenbuurtje de Ark staat geen steen meer op de andere. Er is langs de Oosterscheldekust bij Smerdiek en Gorishoek nog al wat dijkrecreatie en er wordt onderwatersport bedreven. Het klinkt allemaal erg aangepast-modern, maar op de Markt, waar een juweel van een oud gemeentehuis staat rechts en links geflankeerd door twee knap gerestau reerde woningen hangt nog de sfeer van een welvarende agrarische gemeenschap. In zijn Nederlandse waternamen behandelt Schön- feld vier woorden samen, omdat ze elk oorspron kelijk te kennen geven een min of meer ronde inzinking in de bodem, die met water was gevuld. Het zijn ketel, kom, trog en pot, waarvan pot het belangrijkste en als synoniem van kolk, plas, gat en kreek voorkomt. De Pluimpot is gelijk aan het Gat van Scherpenisse, de Roompot is een zeegat Groeten uit St. Maartensdijk Si JïTaartensdljH, ftauen 22

Zeeuws Tijdschrift | 1969 | | pagina 22