logische collectie, die op de bovenverdieping van het museum is opgesteld. De jaarvergadering van de werkgroep zal plaats hebben op 11 maart 1969, des avonds om 19.30 uur in het Documentatiecentrum van de Pro vinciale Bibliotheek, Abdij 9, Middelburg. Na de pauze houdt de heer A. Haandrikman een causerie over de door hem gedane vondsten te Twistringen. Er zijn nog exemplaren verkrijgbaar van het werk van de heer D. Nolf, Bijdrage over mid den eocene vissen. Te bestellen bij de schrijver, Biezenstraat 1, Brugge, België. Tijdens de jaarvergadering, die op 11 maart j.l. werd gehouden, is besloten een WERKWEEK EINDE te organiseren. Dit zal plaats hebben op 19 en 20 april 1969. Het programma omvat: een excursie naar het Land van Saaftinge, een wandeling door het Zwin en verder voordrach ten en demonstraties in de goed verlichte en verwarmde ruimte in de voormalige gasfabriek te Aardenburg, die voor dit doel door ir. J. A. Trimpe Burger gastvrij ter beschikking is ge steld. Overnachting in de Van Eeghenstichting, of in het Motel Rodanborch, beide te Aarden- burg. Nadere mededelingen volgen nog per cir culaire. Wind, weder en vooral getijde dienende zal binnenkort een tocht per boot worden onder nomen naar de HOGE SPRINGER. Het pro gramma van deze tocht wordt per rondschrijven bekend gemaakt. Het bestuur van de Werkgroep Paleontologie is thans samengesteld als volgt: Voorzitter: drs. P. J. van der Feen: Secretaris: de heer J. M. Moraal, Van Dam van Isseltstraat 3, Vlissingen, tel. 01184-3466; Penningmeester: de heer J. van den Berg. Dr. mr. C. A. van Swigchem, hoofd afdeling Beschrijving van de Rijksdienst voor Monu mentenzorg sprak over 18e en vroeg 19e eeuwse bouwkunst in Zeeland. Het 19e eeuwse straatbeeld, aldus spreker, in de grote steden van Zeeland, vormde als het ware een kristallisatie, een neerslag van ver schillende stijlen, die sinds de middeleeuwen hun sporen in de gevelwanden hebben achter gelaten. Hout en steen, gotiek, renaissance, klassicisme en barok; de verticale lijnen van de gotische bouwstijl en de horizontale uit de klassisistische tijd, dit alles weerspiegelde zich in de gevelwanden, en was tot een eenheid van verscheidenheden vergroeid. Tot en met de 18e eeuw blijft de individualiteit van elk huis bewaard. Het zelfbewustzijn van de bouwheren zou geen uniformiteit geduld hebben. In de 19e eeuw wordt de ontwikkeling van de bouwkunst, zoals die in Parijs en Lon den plaats heeft, niet gevolgd. De oorzaak hier van moet gezocht worden in het feit, dat de Zeeuw de schaalvergroting op politiek terrein na 1800 niet heeft kunnen bevatten, en zeker niet heeft kunnen waarderen. Van gewest met eigen vertegenwoordiging werd het in korte tijd getransformeerd in een deel van de Ba taafse Republiek, een onderdeel van het Ko ninkrijk, ingelijfd bij het Franse Keizerrijk en tenslotte weer een deel van het Koninkrijk. „Ik verlies mij er in" zeide burgemeester Jacob Hendrik Schorer, die al deze mutaties had meegemaakt. Inderdaad, de Zeeuwen verloren zich er in, consolideerden geld en posities, maar gingen niet uit op nieuwe veroveringen. Het is interessant om te zien, hoe in de archi tectuur van de woonhuizen in de 17e en 18e eeuw de z.g. Italiaanse, horizontale gevel lang zamerhand werd geïntegreerd in het stadsbeeld, en de gotische verticale lijn werd vervangen. Soms werd een gotisch topgeveltje eenvoudig afgebroken om de modieuze horizontale dak lijst te kunnen verkrijgen. Architecten van naam hebben de Zeeuwse ste den met fraaie gebouwen verrijkt: Von Baur- scheit, De Munck, Kayser. Niet te verwaarlozen is echter de invloed van de eenvoudige, maar goed onderlegde „meestertimmerman". Een van de mooiste gebouwen van Middelburg, het Zeeuws Museum, is het werk van zo'n onbe kende ambachtsman. Na de pauze gaf dr. Van Schagen een bijzonder interessante uiteenzetting over het plan tot verbouwing van de ABDIJGEBOUWEN, opge steld door de Franse architect Anselin; zijn tekeningen en plattegronden onthullen het gelukkig niet volvoerde plan om op de plaats van de middeleeuwse Abdij een moderne prefectuur te stichten, compleet met gendar merie-kazerne. De tekeningen van Anselin zijn voor de geschiedenis van de Abdij zeer belang rijk, aangezien ze nauwkeurig aangeven, voor welk doel de verschillende gebouwen in 1813 werden gebruikt. Jhr. mr. G. F. Sandberg ont dekte deze bouwkundige tekeningen enige jaren geleden in Parijs. Werkgroep Historie en Archeologie secr. mr C. Kannegieter, postbus 56, Middelburg. Tijdens het Vliedbergen-symposion, dat in de maand oktober van het vorige jaar door stu denten aan de V.U. werd georganiseerd, werd reeds besloten van het aan de deelnemers uit gereikte „working-paper" een tweede druk te doen verschijnen, waarin tevens zullen worden opgenomen de verslagen van het symposion en de discussie, een lijst van de deelnemers, en misschien een kaart van aanwezige en verdwe nen vliedbergen. De nieuwe oplage zal omstreeks de paasvakan tie 1969 verschijnen; belangstellenden kunnen nu reeds een exemplaar bestellen bij het secre tariaat van de werkgroep. Reeks Zeeuwse Studiën Nog beperkt voorradig J. Th. de Smidt en M. P. de Bruin, BEELDEND RECHT, tekeningen bij strafvonnissen uit Zie- rikzee, XVIe-XVIIIe eeuw. In 1965 als overdruk verschenen uit: Verslagen en Meededeelingen dl XII, 3 (1965) van de Vereeniging tot uitgaaf der bronnen van het Oud-Vaderlandsche Recht. Te bestellen bij het secretariaat van de werk groep. Prijs 3,per exemplaar. 27

Zeeuws Tijdschrift | 1969 | | pagina 27