and in 1967 Huwelijksvruchtbaarheid in Zeel of nog minder subsidie krijgt, als hij ook 1.500 gul den subsidie kan krijgen door een paar goed kopere dingen van Middelburgers uit te zoeken. Het is onzin, te beweren dat die grote bedragen alle subsidie opslorpen: zóveel wordt er heus niet gekocht. Ook is het ongewenst „Het subsidie bedrag is beperkt" op de catalogus te vermelden. Dat het niet ongelimiteerd is, snapt iedereen wel, maar de bedragen lopen hier werkelijk niet in de tienduizenden, en deze vermelding geeft de man die wel wat zou willen kopen enkel maar het hinderlijk gevoel: ik moet gauw beslissen, anders vis ik mogelijk achter het net. Een commercie- trucje dat op zo'n tentoonstelling niet thuis hoort. En nu we toch alles eens kwijt moeten: barok muziek is meestal erg mooi, maar past niet zo goed bij hedendaagse schilderkunst. Beatmuziek, en dan zeker via versterkers enz. hoort er helemaal niet bij. Een feestelijke en waardige opening zou kunnen worden opgeluisterd met muziek van he dendaagse Zeeuwse componisten (geen makers van amusementslawaai). Het is het enige wat zin zou hebben, en we maken ons sterk dat zij zelfs per soonlijk hun composities ten gehore zouden willen komen brengen als alles in een prettige sfeer verloopt! Heel tenslotte: dat we dit alles opschrijven en we voorzien de gevolgen wel komt omdat de kunst in Zeeland ons ter harte gaat. Wie denkt dat we af willen breken heeft van de teneur van ons stuk niets begrepen. Drs. S. P. van der Zee In de begroting van sociale zaken en volksgezondheid wordt medegedeeld dat in het afgelopen jaar het ge boortecijfer lager lag dan ooit. De verlaging van de huwelijksvruchtbaarheid is nog opvallender. Recentelijk door het C.B.S. gepubliceerde gegevens geven ons aanleiding hierop voor Zeeland nader in te gaan. In de onderstaande tabel zijn enige gegevens samen gevat. Onder huwelijksvruchtbaarheid verstaat men het aantal levendgeborenen per jaar per 1.000 gehuwde vrouwen beneden de 45-jarige leeftijd. Huwelijksvruchtbaarheid in 1959-'61 in 1967 Schouwen-Duiveland 157,0 134,6 St.-Philipsland en Tholen 144,2 145,8 Kanaalzone Walcheren 148,1 130,5 Overige gemeenten Walcheren 181,6 163,8 Noord- en Zuid-Beveland 158,4 150,3 West-Zeeuwsch-Vlaanderen 128,8 127,9 Kanaalzone Oost-Zeeuwsch-Viaan- deren 142,1 146,8 Overige gemeenten Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen 162,9 135,5 Zeeland 151,9 141,1 Nederland 167,8 143,3 De verlaging van de huwelijksvruchtbaarheid in Zee land was betrekkelijk gering; in de Kanaalzone Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen en in St.-Philipsland-Tholen nam zij zelfs toe. De daling is het sterkste geweest in Lim burg en Noord-Brabant, de provincies met in 1959-1961 de hoogste huwelijksvruchtbaarheid in Nederland. In 1967 laat Friesland het hoogste (172,8) en Noord- HoJland (128,8) het laagste cijfer zien. Voor Nederland geldt dat de huwelijksvruchtbaarheid in kleine gemeenten over het algemeen groter is dan in qua inwonertal grotere gemeenten. De huwelijks vruchtbaarheid in gemeenten met een stedelijk karak ter is gemiddeld lager dan in plattelandsgemeenten. Verband met inkomens Evenals in 1959-1961 blijkt er in 1967 een negatief verband te bestaan tussen de huwelijksvruchtbaarheid in de provincies en het gemiddelde inkomen per be lastingplichtige. Ook voor de in de tabel genoemde Zeeuwse gebieden geldt over het algemeen dat een hoog gemiddeld in komen correspondeert met een lage huwelijksvrucht baarheid (b.v. West-Zeeuwsch-Vlaanderen) en omge keerd (b.v. Overige gemeenten Walcheren). Kanaal zone Walcheren en Overige gemeenten Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen vertonen een lagere huwelijks vruchtbaarheid dan volgens deze samenhang juist" zou zijn. Cadzand met het hoogste inkomen van Zee land heeft de laagste huwelijksvruchtbaarheid (55,6). In een vorig artikeltje over dit onderwerp Baby's in Zeeland", Zeeuws Tijdschrift, 1966 no. 1) bleek de huwelijksvruchtbaarheid positief samen te hangen met het percentage van de bevolking dat rooms-katholiek of gereformeerd is en negatiaf met het onderwijsniveau van de bevolking. Het is niet na te gaan of deze samenhangen in 1967 nog gelden, omdat recente ge gevens over godsdienstige samenstelling en genoten onderwijs ontbreken. Het zal inte-essant zijn om over enige jaren na te gaan of de voor Nederland zo gewenste daling van de hu welijksvruchtbaarheid naar Westeuropees peil door de recente pauselijke encycliek zal worden afgeremd. 5

Zeeuws Tijdschrift | 1969 | | pagina 5