De maker der knipsels De jachttaferelen voorkomend op het knipsel van Pieter Copper zijn vrijwel gelijk aan de jachttafere len voorkomend op het wapenknipsel in 1722 door de Leidse Vroedschap aan Burgemeester van den Berg vereerd, thans in het museum de Lakenhal te Leiden 2). Aangenomen moet derhalve worden dat de wapenknipsels van 1722 en 1723, welke overi gens qua opzet grote gelijkenis vertonen, al is van een slaafse navolging geen sprake, van dezelfde hand zijn. Catharina van de Graft vermeldt een ander wapenknipsel uit 17183), opgedragen aan de vier burgemeesters van Leiden, ook in het mu seum de Lakenhal te Leiden, dat als maker ver meldt F. H. van Voorst. De schrijfster is van me ning dat gezien de grote overeenkomst tussen de beide knipsels van 1718 en 1722, het knipsel van 1722 ook door deze Van Voorst vervaardigd is. Gaat men hier van uit, dan is aan te nemen, dat ook van de wapenknipsels van 1723, gezien hun gelijkenis met het Leidse knipsel van 1722, Van Voorst de auteur is4). In het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland te Goes bevindt zich een prachtig wapenknipsel uit 1726 van Van Voorst (ill. 1), tekenend met Fred. Henr. van Voorst, met gekleurde wapens, door de Staten van Zeeland aan de stad Goes geschonken als herinnering aan het feit, dat 150 jaar geleden de Satisfactie van Goes werd overeengekomen. Dit wapenknipsel nu vertoont in opzet en details zulk een grote overeenkomst met de beide knipsels uit 1723, dat er ook uit dien hoofde geen twijfel over kan bestaan of deze knipsels door Van Voorst vervaardigd zijn. Van Voorst was een tijdgenoot van de bekende knipster Johanna Koerten, in 1715 overleden 5). Flun werk vertoont in zoverre overeenkomst dat beiden naast het knipwerk ook de techniek beoefenden van heel kleine inkervingen, waarmee als het ware getekend werd. De figuren van de elementen op het wapenknipsel van Sophia van Beaumont zijn op dergelijke wijze vervaardigd. Een bijzonder fraai voorbeeld van zulk een „gekerfde tekening" is het oordeel van Salomo voorkomende op het wapenknipsel van Van Voorst uit 1726 in Goes. Deze voorstelling is overigens een goede illustratie 44

Zeeuws Tijdschrift | 1969 | | pagina 12