y<u"s "O. der de mis bij de elevatie, de volgende hymne aan te heffen O Salutaris host ia Qua caeli paridis ostium: Bella premunt hostilia, Da robur, ter auxilium. O Heilzame hostie die de poort des hemels opent: Vijandelijke oorlogen benarren ons, Geef kracht, breng hulp. In de koninklijke kapel zong men: Da tobur serva lilium Geef kracht, red de (franse) lelie, of ook: In te confidit Francia Da pacem, serva lilium. Op U vertrouwt Frankrijk Geef vrede, red de lelie. Zo werd van twee kanten een beroep op de Aller hoogste gedaan. Beide partijen deden in gods vrucht en zangkunst niet voor elkaar onder. De stand was nu gelijk en aangezien het leger van Lodewijk XII numeriek sterker was, werd de Paus andermaal verslagen. (Ontleend aan Le Rosier des guerres, c.q. Chapelle musique des Rois de France). De compositie werd in de vakpers niet al te best ontvangen: er zaten te veel vrijheden in, men vond vreemde, zeer vreemde dingen in de orgel partij. Het werk werd kennelijk te „modern" ge vonden. VERGETEN Er zijn verschillende oorzaken aan te wijzen, waar om de stads-muziekmeester door de Zeeuwen is vergeten. Men heeft hem soms als orkestleider verkeerd beoordeeld. Hij had namelijk een handi cap. Zijn stem was te zwak, waardoor zijn aanwij zingen dikwijls verloren gingen. Hij was geen dompteur, dat lag niet in zijn aard. Deze sympa thieke man, bestuurder van de Godshuizen te Mid delburg, vol meedogen met de armen, levend in een harde tijd, heett vele talenten gehad. Zijn bescheidenheid is er de oorzaak van geweest, dat hij zich niet op de voorgrond heeft geplaatst. Wie nu, ruim een eeuw na zijn overlijden zijn werken overziet, komt onder de indruk van de vele arbeid, die hij in het belang van het culturele leven van Zeeland heeft verricht. Andere ons bekende composities van W. R. Ceulen zijn: Fantaisie in den vorm van een concertino voor viool, met accompagnement van vol orkest. Trio voor viool, alt en violoncel. Deze twee werken werden in 1831 ingezonden ter mededinging naar een prijs. In de bestuursvergadering van Toonkunst dd. 3 september 1832 werd aangekondigd, dat aan deze inzending een premie van tien gouden ducaten werd verbonden, zo de componist zijn naam wilde bekend maken. Dit is later gebeurd, immers, in het jaarverslag van Toonkunst over 1833 komt de mededeling voor, dat op de algemene vergadering van 2 sep tember 1833 werd toegekend: Aan den Heer W. R. Ceulen te Middelburg een premie van tien gouden Dukaten voor de Compositie in het Verslag der laatste Algemeene Vergadering vermelden de No. 1 en 2. Tot nu toe zijn deze composities niet teruggevonden. Air Favorit sur une romance de l'Opera Preciosa, de C. M. de Weber pour la Clarinette ou Violon, avec accompagnement de Piano ou Guitarre par W. R. Ceulen. (Amsterdam chez L. W. Roumen, 1833). Thême Varié pour Pianoforte et Flute par W. R. Ceulen (Amsterdam, chez L. W. Roumen, 1833). Fantaisie voor viool. Trio voor strijkkwartet. Deze beide laatste werken zijn indertijd met een premie ver eerd. De manuscripten zijn nog niet gevonden. 3 Transcriptions pour Violon et piano. No. 1. Andante du Quatuor de W. A. Mozart. No. 6 en Ut. No. 2. Adagio du Quatuor de L. Spohr. Op. 58. No. 1 en Mi Bé-mol. No. 3. Adagio du 3me Simphonie de F. Mendelssohn Bartholdy. Dédiée a Monsieur R. C. Engelberts, par W. R. Ceulen. (La Haye, F. J. Weygand Comp.). Zonder jaartal; er zijn aanwijzingen dat zij in 1867 zijn uitgegeven. Alle drie transcrip ties zijn gevonden. Ten tijde van zijn overlijden bestond er nog in handschrift een O quam suavi, voor twee stemmen. Toentertijd in het bezit van de familie, doch niet teruggevonden. De composities voor V.W. uit 1853 zijn evenmin teruggevonden. Destijds was in de muziekbibliotheek van de Maatschappij V.W. aanwezig onder de nummers 49, 55 en 57 een drietal compo sities, Ons V.W., Feestzang en Aan Bekroonden, terwijl ook de muziek bij het declamatorium Het Lied van de Klok aanwezig moet zijn geweest; dit werd uitgevoerd op 22 november 1864. Gaarne verzoek ik de lezers, die over de verloren gegane werken inlichtingen kunnen verschaffen, deze aan het Docu mentatiecentrum Zeeuws Deltagebied, Abdij 9, Middelburg, te melden. Bijzondere dank ben ik verschuldigd aan mevrouw J. A. Zandee te Middelburg, die mij met de meeste bereidwilligheid inzage heeft gegeven van de notulen van de Koninklijke Zangvereni ging ,,Tot Oefening en Uitspanning", die binnenkort haar 135-jarig jubileum zal vieren. Verder zeg ik ook de heren M. P. de Bruin, D. J. L. Burm, J. P. J. Ceulen en dr. P. J. Meertens hartelijk dank voor hun medewerking ter verkrijging van de in dit stukje verwerkte gegevens. De foto's, behalve die van het muziekfeest, zijn van Tina Kan- negieter. Titelblad O. Salutaris Hostia ïfilertaf* SEMBURJEWABMI CAsncra nuBos TOCIBGS COBTAJTE obgaho ILLUSTHISSIIfiQ ET HEVEHE3DISSIMQ D". CORNELIO LUDOVICO dwbvo i\ scmuwn. Efwim combi i\ mrt, iw. W. R. CE Ui EU, 23 r-Xt 2OH3S02ATÏOIJJ- 30X.XSOT2S «SSEMSSIA ~-g«2ï m DIOIt! IM.I 4 HOCCCEI VI. *jagar AJPUB WÏIOASD »T BEUSTER

Zeeuws Tijdschrift | 1969 | | pagina 9