Al kunnen we aanvoelen wat Elisabeth Barrett Browning bedoelt in haar regels: Had I but plenty of money, Money enough and to spare, The house for me no doubt, Were a house in the city square, de herbouwers van de Markt hebben, laten we aannemen mede door de haast, geen erg gelukkige hand gehad; misschien een doelmatige, maar mooi is hier alleen het Raadhuis. Begrijpelijk is het, dat vreemde contrasten niet konden uitblijven, zoals op de Lange Delft naast het huis „De Drie Spruiten" onder de nog goede oude boven gevel een weinig fraaie moderne win kelpui. Dat Middelburg echter verder gaat met het herstel van zijn monumenten blijkt uit de nu juist klaargekomen restauratie van de prachtige Kloveniersdoelen, hef huis van de „Schutterij van den bus", een van de aantrekkelijkste van Middel burg. Van waar U de Lange Jan" in zijn volle lengte recht voor U ziet De toren trekt als een magneet naar het Abdij complex, veel schoonder opghetimmert dan se te voren oyt was", zoals de oude Reygersberch des tijds al kon zeggen over een veel vroegere restau ratie. Die van na 1945 heeft zich niet alleen op het verleden gericht, maar het monument een moderne functie gegeven en toch de stilte en be slotenheid weten te handhaven. De autobussen met toeristen blijven buiten; alleen een enkele hier blijkbaar onvermijdelijke dienstauto herinnert aan het werk, dat binnen de Abdijmuren wordt gedaan. En verder zagen we er, op een stil uur, alleen Wie Middelburg wil of moet bezoeken zou eigenlijk de auto eens thuis moeten laten, al was het alleen maar omdat men waarschijnlijk daarmee regel recht de omgeving van markt en Abdij opzoekt, zodat de stille, prachtige kaden, wat excentrisch gelegen, en de poortjes en stegen ertussen, dan buiten het gezichtsveld blijven. Wie verplicht is te voet van het station te komen moét ze wel zien: Bierkaai, Rouaanse, Rotterdamse en Londense ka den, waar van het verleden veel bewaard bleef in pakhuizen en koopmanshuizen, nu hier en daar met zorg en smaak gerestaureerd. In sommige namen op de gevels wordt iets van het vele ongrijpbare uit het leven van onze voor ouders tastbaar: „De Vrij heit", „De vogel Fenix", „Het Marcktschip op Sluys", „De Bolle" en b.v. kan het poëtischer? „Het cromhout en de gouden lelie". Ook in andere delen van de stad mag de wande laar zich die gevelstenen niet laten ontgaan, zij geven de charme van Middelburg een extra di mensie: „Het witte hardt"; „De Coninck van Schot land" (een van de mooie kleinere huizen in de Nieuwstraat), en veel andere. Geen wonder, dat veel schrijvers over Middelburg deze spreuken, namen en afbeeldingen noemen; leven en werken, rijkdommen en filosofieën van vorige geslachten leven er in voort. Gedeelte van de Dam; op achtergrond het verloren gegane Oost-Indische huis Abdij plein met Balanspoort

Zeeuws Tijdschrift | 1969 | | pagina 15