een Middelburgse, zowaar in klederdracht, die het binnenplein langzaam overstak, en een witte vlin der op het gras tussen de kleine klinkers. In sneeuw of mist of regen, èn onder de warme zon van het hoogzomerseizoen is de Abdij in staat de meest gehaaste bezoeker te vermurwen tot langzaam, geboeid slenteren. Hier, tussen de mu ren en onder de nu weer opnieuw aangeplante bomen herinnerden we ons Thomas Fuller's ge zegde over het licht, Gods oudste dochter, („as a principal beauty in a building"): wat een terrein voor haar om zich uit te leven! Waar anders dan in deze bouwstijl kunnen lijnen tegelijk zo strakke en zo zachte schaduw geven? Onwillig ons iets te laten ontgaan liepen we ook om de buitenkant, langs hef kleine plein tussen de Statenzaal en de Nieuwe Kerk, waar in de muur een steen is ge metseld: „Tegen dezen muur stond het huis van Zacharias Janse, uitvinder der verrekijkers, in den jare MDXC" en waar in het zomerse, van madelieven bijna wit geworden grasveld een eenvoudig verzefsmonu- menf waarschuwt: was ik dan vergeten waarom de Abdij brandde in die namiddag van de zeven tiende mei Anno Domini 1940? Dank zij de moed en het vertrouwen van velen en de kennis en goede smaak van hen, die voor hef herstel verantwoordelijk waren, heeft Middelburg zijn hart mogen houden. Niet alle vorige gene raties zijn met de Abdij kundig en behoedzaam omgegaande architect J. A. Frederiks, die er in het eind van de vorige eeuw belangrijk restauratie werk aan heeft gedaan, schrijft verontwaardigd over het versnijden van kostbare 16e eeuwse ta pijten, het inslaan van gewelven en het onder mijnen van steunberen door lieden, die halverwege de vorige eeuw moderniseringsbevliegingen had den. Zelfs „bezoedelden" die de bakstenen gevels met cement en aan het brandgevaar lieten zij zich niets gelegen liggen. Maar nu is, heel knap aan gepast aan de eisen van onze tijd, in ere hersteld wat kortzichtige betovergrootvaders de euvele moed hebben gehad te bederven. Er zijn nog meer punten in Middelburg waar ook voor wie de zoemende en klikkende camera's van het hoogseizoen wil vermijden de ziel van de stad leeft: daar waar in de Latijnseschoolstraat het oudste, kleinste en strengst uitziende gymna sium van Nederland staat; of waar tussen de achterkant van het raadhuis en de oude Engelse kerk aan de Simpelhuisstraat de namiddagstilte alleen verbroken werd door het beeldhouwerswerk tuig waarmee op een open plek daar aan een beeldengroep werd gebeiteld; en als U door de Hagepreekgang naar de Kuiperspoort gaat en langs in de voorzomer bloeiende kastanje en cle matis bij hoekjes komt als de Schuddebeursstraat. In dit smalle en bochtige, verrassende deel van Middelburg, hier en daar prachtig gerestaureerd, wordt een Nederland uit vorige eeuwen een mo ment zichtbaar. Gelukkig de kinderen die hier wonen en spelen, zij zijn zonder het zelf te weten bevoorrecht boven de flatbewonertjes in de rand stadcentra en kunnen tussen de oude muren en gangen hun fantasie en energie beter kwijt dan de jeugd die in en om hoogbouw zijn vertier moet zoeken. Hef nieuwe Middelburg, met o.m. een goede nieuwe schouwburg, heeft en krijgt zijn moderne woningen. In de noordwestelijke wijk Griffioen komen er tegen de duizend, in het plan Zuid een veelvoud daarvan met t.z.t. een eigen wijkcentrum. Ook de toegangswegen en de sport- en andere accommodatie worden voortvarend aangepast aan de eisen van bevolkingsgroei, snelverkeer en in dustrie. Maar gelukkig bent U, Middelburgers, die niet allen in de oude stad zoudt willen en kunnen leven, maar steeds wanneer de lust of noodzaak er is het centrum in kunt gaan en Uw bezigheden kunt nakomen in een sfeer waaraan doelbewust en kundig de couleur locale is hergeven, die Uw voorouders in hun werken en leven tot achter grond diende. En die het moderne leven juist die continuïteit verleent waaraan de 20e eeuwse mens zo'n behoefte heeft. Kostbaar voor heel Nederland nu en later zijn de weinige steden, die omwille van haar hedendaagse functies het isolement van een definitief verleden tijd konden opgeven zon der haar waardigheid en schoonheid te offeren. Middelburgs ziel leeft Foto's: Documentatiecentrum Zeeuws Deltagebied Molen te Wolfaartsdijk Foto: C. A. L. Kotvis

Zeeuws Tijdschrift | 1969 | | pagina 16