Zeeuws prentenboek L. W. de Bree M. P. de Bruin In Rotterdam kwam hij tegenover mij zitten, een gebruinde buitenman met levendige ogen. Even voor Bergen op Zoom had hij zijn krant de P.Z.C. uitgelezen; toen stak hij een sigaartje op, een bolknak. Ter hoogte van de Kreekrakdam, waar alles op de schop gaat, stond hij met rustige bewegingen op, draaide het raampje een hand breed omlaag en ademde diep de koele lucht stroom van de Oosterschelde in. „Me bin wêiê' tuus", zei hij en ik knikte. Hij woonde in Wolfaartsdijk, of eigenlijk op Oud- Sabbinge, wat niet hetzelfde is. De mensen op Sab- binge zijn veel meer onder elkaar, zei hij, veel gemoedelijker. De postbode die in beide dorps- delen komt en de bakker die geen deur overslaat onderschrijven dat. „Zo", zei ik, „merkwaardig, zo'n verschil op korte afstand". Ik dacht: mogelijk iets voor een prentenboek. Ik vroeg hem hoe hij over de gemeentelijke her indeling op Zuid-Beveland dacht. Voor zover Wolfaartsdijk betrof deugde er niet veel van, zei hij. Goes mikt op industrie, hoe kunnen bij zo'n gemeentebestuur de belangen veilig zijn van een dorp dat van landbouw en recreatie bestaat! Een samenvoeging van Wolfaartsdijk en Arnemuiden was veel juister geweest: beiden aan het Veerse Meer gelegen. En een verbinding door het Noord- Sloe is er al. Ik vond het nog al origineel, een samenvoeging over de oude insulaire eenheden heen. Hij ging weer zitten en staarde over de velden: het vlas en de erwten in bloei, de tarwe in de aar, de gerst hier en daar neergeslagen door die windvlagen van een dag of wat geleden. Bij de overweg van Kloetinge stond hij opnieuw op, reikte naar zin demi in het bagagenet, ,,'t Was druk in Rotterdam en drukkend, 'k Bin altied wêê' blie a'k op Sabbinge zit". In Goes stapte hij uit; „de goeie reis verder". Zowel op Oud-Sabbinge als in het hoofddorp Wolfaartsdijk hebben enkele mensen de uitspraak van mijn medereiziger aangaande het verschil in tegemoetkomendheid bevestigd, zij het in genuan ceerde termen. Zelf hebben we van een meer of Op de voorgrond het monument van Dresselhuis 82

Zeeuws Tijdschrift | 1969 | | pagina 18