Zelfs de menselijke adem kan al een zwevende toon veroorzaken". De heer Nijsse is ook restau rateur. Hij heeft onder andere het orgel van 's-Heer-Arendskerke opgeknapt. „Restaureren", zegt hij, „dat is je verplaatsen in het idee van de bouwer". Ja, die restauratie was een kolossaal karwei; maar ook een dankbaar karwei. Een mooi, oud orgel, met op het front een arend, vanwege 's-Heer- Arendskerke, begrijpt U? Vijfenzeventig kilo woog die vogel. En er was ook een engel, zo groot als een jongen Tot het luiden van de middagklok houdt de geest driftige man ons geboeid. En waarachtig, bij ons vertrek bedankte hij voor het bezoek en de aan dacht alsof niet alle dank aan ons was! In de lunchpauze leerden we, dat er in Wolfaarts- dijk gependeld wordt naar de maatschappij De Schelde in Vlissingen, naar aannemersbedrijven in Goes, naar Philips-Roosendaal zelfs. Dat heen en weer trekken is voor het verenigingsleven in het dorp niet bevorderlijk. De boogschuttersvereniging Doel naar hoger bijvoorbeeld lijdt maar een kwij nend bestaan; jongeren treden niet meer toe, zij zoeken vermaak op en door middel van hun brom mers buiten het dorp. Wat dit betreft is Oud- Sabbinge nog wat meer een gesloten gemeenschap, iets meer agrarisch ook, verklaren onze zegslieden. Oud-Sabbinge, dat is zo'n knus kringetje rond de school. De mensen zoeken de gezelligheid onder elkaar. Sabbinge ligt ook iets verder uit het ver keer. Het is inderdaad een beetje anders dan het hoofddorp, maar dan ook slechts een klein beetje; wij hebben het niet kunnen ontdekken. Vroeger was Sabbinge het hoofdambacht van de drie heerlijkheden waarin het eiland Wolfaarts- dijk was verdeeld. Te midden van het eeuwenoude dorp Sabbinge, zegt Van der Baan, die in zijn boek over Wolfaartsdijk niets is vergeten, prijkte een vrij ruime kerk, verbonden aan een tamelijk hoge toren. Van de troebelen in en om het jaar 1572 zijn heel wat kerken in Zeeland het slachtoffer geworden, evenzo die van Sabbinge. De bouwval bleef staan. In 1805 kwam de toestemming af om de ruïne van de toren, kerk en koor of school af te breken. Een jaar later was alles opgeruimd. Hoe belangrijk een kerk, al was zij dan een bouwval, werd geacht, kan men opmaken uit Van der Baan. Na het verdwijnen van de kerk „was dan nu het oude Sabbinge van den rang van dorp afgedaald tot dien van gehucht". In de loop van de vorige eeuw werd de kerk van Wolfaartsdijk te klein. Men besloot haar af te breken en door een nieu were en grotere kerk te vervangen. Kerkmeesters en notabelen besloten hiervoor een prijsvraag uit te schrijven met een premie van 250,voor het best gekeurde plan. Het ontwerp door de Amster damse architecten Hana en Smits ingezonden, werd bekroond. Als motto voor hun ontwerp hadden zij een tekst uit de Kronieken gekozen waar gesproken wordt over de tempelbouw: Wie zou in staat zijn voor Hem een huis te bouwen, want de hemel, De molenaar en zijn bedrijf 85

Zeeuws Tijdschrift | 1969 | | pagina 21