Hoekje van de tentoonstelling met de originele Statenbijbel en deel van een schilderij, voorstellend een bijeenkomst van de synode. Foto John Merk, Middelburg eenvoudig doordat er geen tegenpartij was zoals in Holland. De weinige Arminiaanse woordvoer ders hadden óf eigener beweging dit gewest ver laten óf ze waren door de magistraten wegge werkt. Zo is Zeeland dan ter synode vertegenwoor digd geweest door enkel goed-calvinistische pre dikanten, onder wie Faukelius en Walaeus uit Middelburg en Udemans uit Zierikzee de bekend- sten waren. En als we bedenken dat de grote kam pioen van de contra-remonstranten Gomarus na zijn Leidse professoraat enige tijd gedoceerd heeft aan het collegium theologicum te Middelburg, dan is dat wel tekenend voor de theologische gezind heid alhier. Het loont de moeite ons af te vragen wat toch de beweegreden mag geweest zijn dat de Zeeuwen, die over het algemeen toch bekend staan als een gemoedelijk volk, op dit punt zo beslist partij gekozen hebben en welke overtuiging daarachter stak. Om te beginnen: de Zeeuwen waren in die dagen calvinistisch. Wel was, evenals overal elders in ons land, de Hervorming hier begonnen met aan hangers van de z.g. „lutherije", weldra gevolgd door Wederdopers en Mennonieten, maar groot was hun getal niet. Van een eigenlijke volksbe weging kan men pas spreken toen omstreeks 1560 het Calvinisme hier vanuit de zuidelijke Nederlan den zijn intree deed. Men begon met besloten bijeenkomsten, maar in 1566 waagde men het openbare hagepreken te houden in de duinen bij Dishoek en op een weiland bij Brigdamme. Het volk stroomde er uit allerlei plaatsen heen. Kort daarna sloeg het beeldenbreken uit Vlaanderen over naar Walcheren. Men kan moeilijk uitmaken wat in deze revolterende volksbeweging het zwaar ste gewicht in de schaal legde: de afkeer van het katholicisme of de haat tegen de landsregering te Brussel wegens de beknotting van de burgerlijke en geestelijke vrijheden. Het een greep in het ander, want de regering had zich de handhaving van de katholieke kerk ten doel gesteld; zij be diende zich van de inquisitie en tiranniseerde de gewetens. Hef bewind van Alva in 1567 deed vele Calvinisten uitwijken naar Engeland, wachtend op betere tijden. Die braken aan met de val van Den Briel in 1572. Vlissingen, Veere en Arnemuiden kozen nog in datzelfde jaar de zijde van de Prins van Oranje, Middelburg volgde in 1574. Onmid dellijk werden in verscheidene plaatsen op Wal cheren vaste predikanten aangesteld. Het duurde nog enkele jaren eer ook de andere eilanden van Spaanse soldaten gezuiverd waren. Overal waren het de Calvinisten toen nog een kleine minder heid, maar beslist en zelfs brutaal in hun op treden die de magistraten dwongen de kerken voor hun geloofsgenoten beschikbaar te stellen. In de meeste gevallen ging de magistraat zelf om. De kloosters werden gesloten, de kerkelijke goe deren genaast en de roomse geestelijken verjaagd. Omstreeks 1580 kan men zeggen, dat de Gerefor meerde of Hervormde kerk in heel Zeeland ge vestigd was. Niet ten onrechte heeft men gespro- 66

Zeeuws Tijdschrift | 1969 | | pagina 2