Axelse sportterreinen in de luwte van het bos der fraai gebied, betekenen deze bebossingen met hoofdzakelijk naaldhout een verrijking. In verband met de bestemming van deze terreinen als water wingebied zijn ze niet opengesteld voor het pu bliek, maar het zou niet stroken met de gemoede lijke Zeeuwsvlaamse inslag, de goedwillende wan delaar uit dit fraaie gebied te weren, hetgeen dan ook niet gebeurd. In het kader van de ruilverkavelingen Walsoor den en Stoppeldijk kon veel gedaan worden aan de landschappelijke verfraaiing van deze omgeving. De medewerking van plaatselijke com missies en cultuurtechnische dienst heeft ertoe ge leid dat veel gedaan kon worden aan de land schappelijke verbetering in deze ruilverkavelingen. In totaal werden rond 70 erven met 100% subsidie van de staat van een passende beplanting voor zien. Vanaf 1960 nam de animo voor erfbeplantingen over geheel Zeeuwsch-Vlaanderen toe. Met rijks subsidie, de z.g. L.V.-subsidie werden vooral in het westelijk deel vele erven van een beplanting voor zien. Het totale aantal is mij niet exact bekend, maar bedraagt zeker meer dan 200. Daar de be plantingsmogelijkheden in dit deel van Zeeuwsch- Vlaanderen zich tot nu toe in hoofdzaak tot de erven beperkten is het verheugend dat van deze mogelijkheden een zo veelvuldig gebruik wordt ge maakt. Uit gesprekken met aanvragers van deze subsidie is gebleken, dat zij na enige tijd de erf- beplanting als een onmisbaar onderdeel van het bedrijf beschouwen en ze onder geen voorwaarde meer willen missen. Vooral in West-Zeeuwsch- Vlaanderen ziet men als belangrijkste voordeel de luwtewerking rond de gebouwen. Het landschappe lijke aspect komt voor de eigenaar op de tweede plaats maar wordt zeker niet onderschat. In de ruilverkavelingen nieuwe stijl, zoals de ruil verkaveling Koewacht en Kieldrecht in voorberei ding, wordt voor het maken van de landschaps plannen van een gehele andere gedachtengang uit gegaan als voordien. Beperkten zich in de vroegere verkavelingen de mogelijkheden meestal tot erven en wegen, nu zijn de plannen veel grootser van opzet en wordt ernaar gestreefd zoveel mogelijk aaneengesloten boscomplexen van enige portantie te creëren. Van het beplanten van wegbermen, wat vooral bij de landbouwers grote weerstand oproept, is men zoveel mogelijk afgestapt. Gezocht wordt naar een compromis tussen enerzijds de plaatselijke commis sie, welke liefst de armste grond wil afstoten voor het landschapsplan en de landschapsbouwer, die de beplantingen bij voorkeur wil aanbrengen op die plaatsen waar ze landschappelijk gezien het meeste tot hun recht komen. In de ruilverkavelin gen in Zeeuwsch-Vlaanderen levert dit weinig moeilijkheden op. Zo worden door het Staatsbos beheer in samenwerking met de cultuurmaatschap pijen en particuliere beplantingsbureaus kosten noch moeite gespaard om het mooie Zeeuwsvlaam se land nog mooier en leefbaarder te maken. Visvijver in het Axelse bos Bos en water: twee onmisbare elementen in het landschap

Zeeuws Tijdschrift | 1969 | | pagina 8