Ambrosius Bosschaert de oude (1573-1621) J. C. Reitsma-d'Ancona De eerste bloemenschilder en -schikker in Zeeland In het in 1967 verschenen, prachtig geïllustreerde boek van Beverly Nichols, „The Art of Flower Arrangement", wordt de bekende Zeeuwse bloe menschilder, Ambrosius Bosschaert de Oude, ge noemd als één van de grote voorbeelden voor het perfecte bloemenschikken tot op de dag van heden. De schilders van het bloemstilleven in de Neder landen (geen land, waar deze kunst zo heeft ge bloeid) beïnvloeden nu nog in Europa en in Ame rika alle liefhebbers van deze „kleinkunst", zoals de schrijver haar noemt. Nichols vertelt ons in zijn „bloemrijke" taal, hoe door de eeuwen heen, de bloem altijd is vereerd als iets heiligs. Bij de Egyptenaren speelt de heilige Lotusbloem een grote rol. De Grieken wijdden de roos aan hun goden: Dionysos (Bacchus) en Aphro dite (Venus). In de Byzantijnse kunst en later in die van de middeleeuwen, zien we bloemen op mo- zaïken, fresco's en in de prachtige boekminiaturen. Do bloem had een duidelijke symbolische beteke nis; de lelie werd afgebeeld als symbool van zui verheid (o.a. op vele schilderijen van de Aankon diging van Maria). Het nederige viooltje beeldde het bloemetje uit, dat bloeide onder het kruis van Christus en ter aarde viel bij zijn dood. De rode roos kreeg haar kleur door het bloed van Christus en de witte roos en het lelietje van dalen waren beiden gewijd aan Maria. De renaissance in Italië, inspireerde vele kunstenaars en bracht o.a. het bloemenschilderen naar onze landen, waar het een welkom onthaal vond. Alhoewel we in de Zuidelijke Nederlanden al bloemen zien op de schilderijen van o.a. Hans Memlinck en Jan van Eyck, kunnen we pas van een eerste bloemschik- king spreken op het beroemde Portinari altaar stuk van Hugo van der Goes uit 1482. In een soort aardewerken pot zien we irissen, (de nederig heid voorstellende) met daarnaast een glazen vaas met zeven akeleien, als symbool van de zeven deugden van de Heilige Geest. Altijd heeft de natuur in zijn geheel, de bloem of het blad de mens geïnspireerd en ontroerd in de poëzie, beeld houwkunst en vooral in de schilderkunst. Na de reformatie werd de bloem niet alleen meer ge schilderd bij religieuse taferelen, maar kreeg zij haar eigen plaats en de symboliek om haar heen verdween langzamerhand geheel. Zij, die boeket ten maakten (bijeengepropte bloemen met een touwtje bij elkaar gebonden), kregen in het begin van de 17e eeuw veel kritiek in ons zuinige landje. Wij lezen het in de „Sinnepoppen" van Roemer Visscher: „JONGH HOVELINGH OUT SCHOVELING" „Soo lang een dingh schoon is of tot dienste bequaem, soo wordt het bij veel groote Meesters en Heeren groot geacht; maer alst af gaet, soo verwerpen zy't als een versleten kleedt in de hoeck". Gelukkig heeft deze kritiek geen invloed gehad op de vele bloemstillevenschilders, die er in onze landen zijn geweest. De bloem drong binnen in huis en leven en is in onze tijd niet meer weg te denken. Wij vertolken onze gevoelens met bloemen bij vreugde en rouw, de liefde voor de bloem is overal te zien en wijd en zijd bekend. De cursussen in het bloemschikken zijn talrijk. Maar zoals Bosschaert zijn bloemschikkingen maakt als een onbewuste verheerlijking van de natuur, zoals hij zijn bloemen „samen laat zingen" wij zullen het nooit kunnen evenaren. Zijn boe ketten zijn nog doordrongen van oude symbolen en mystiek. Daarom is hij een typische over gangsfiguur van de middeleeuwen naar de renais sance. Wij lieten deze korte voorgeschiedenis voorafgaan, om beter de achtergrond trachten te begrijpen van deze fijnzinnige schilder. Ambrosius Bosschaert de Oude werd geboren in Antwerpen in 1573 en vluchtte met zijn ouders „om de relisie wille" naar Middelburg (zoals later zijn dochter Maria het in het familieboek beschrijft). Zij gingen wonen tegenover het stadhuis in de Noordstraat in 1587. De toen veertienjarige jongen zal na de vreselijke geloofsvervolgingen in Ant werpen genoten hebben van de veiligheid en bedrijvigheid van deze handelsstad. Al had stad en land zwaar geleden van de Allerheiligenvloed in 1570, de oorlogshandelingen van de Spanjaar den in de jaren 1572-1574, het gedeeltelijk verlies van haar beroemde wijnstapel en de oorlogschaf- 73

Zeeuws Tijdschrift | 1969 | | pagina 9