ri.ANTARVM SYNONYMIA. EXOTICARVM, authore PATRIARVM, C AS P A RO P IL L ET Rio MONSPELIENSI Incljt* Middelburg. Reip. Medico or dia, en De Sonne in de Lange Delft. In deze tijd drukt hij ook zijn belangrijkste werken. Zo verscheen in 1591 bij hem Het boek der psalmen Davids van Marnix van Sint Aldegonde en in 1600 het zeld zame werk Opera Mineralia van Joannes Isaacus Hollandus. Hoewel qua inhoud belangrijk, vallen de ze werken niet op door een keurig verzorgde drux. Als ambachtsman is Schilders zeker geen uitblinker. Vaak maakt zijn werk een wat slordige en romme lige indruk, hoewel er ook voorbeelden van goed drukwerk van hem bekend zijn, waarvan John Wheeler's Treatise of Commerce uit 1601 er een is. Meer echter dan door deze enkele belangrijke werken verdient hij onze aandacht als drukker van talloze tractaten en brochures op kerkelijk gebied. Gevlucht vanwege zijn geloofsovertuiging was hij als het ware voorbeschikt om zijn drukkerij in dienst te stellen van zijn geestverwanten. En die vond hij in Middelburg. Sinds de Spanjaarden Middelburg hadden verlaten, hadden de Merchants Adventurers er hun eigen kerk, namelijk de Gast- huiskerk. Hun eerste en zeker ook de bekendste leraar was niet minder dan Thomas Cartwright, een van de vooraanstaande puriteinen die Enge land had moeten verlaten. Kenmerkend voor de rijkdom van de Merchants Adventurers is wel dat hem een salaris van 200 per jaar werd uitbetaald. Zijn opvolger in 1584 was Dudley Fenner; voor hem drukte Schilders verscheidene geschriften onder andere The Artes of Logike and Rethorike in 1584 en herdrukt in 1588, en The Song of Songs in 1587. Ook van Henry Jacob en John Forbes, omstreeks 1599 en 1611 minister, gaf hij verschil lende werken uit. Door dit werk genoot Schilders een zekere bekendheid bij de Engelse puriteinen die er toe leidde dat een van de belangrijkste puriteinse geschriften bij hem werd uitgegeven, namelijk het tractaat Th'overthrow of Stage-Plays, door John Rainolds in 1593 geschreven. De eerste druk verscheen in 1599 en reeds het jaar daarop een tweede. Schilders was wel zo voorzichtig om tot deze tweede druk te wachten met het vermel den van zijn naam als drukker. Niet ten onrechte overigens, want het beledigen van een bevriend staatshoofd werd ook toen soms zwaar gestraft. Vaak volgde een drukverbod en werd de gehele inventaris in beslag genomen. Dat het gevaar niet denkbeeldig was, ondervond hij in 1619 toen de Engelse koning Jacobus II hem, overigens ten on rechte, beschuldigde van het drukken van een tegen hem gericht boek. In de notulen van de Staten van Zeeland van 19 juni 1619 vinden we „belangende de klaghten van den Heere Ambas sadeur Carleton, van wege syne Majesteyt ge- daen, over 't uytgeven van seeker Boecxken geïn- tituleert, de Regime Ecclesiae Scotanae, 't welck geseght wiert, hier in Zeeland, by Richard Schil ders, gedruckt te wesen; de excusen, ende devoiren van ondersoeck daer over gedaen, bevonden zijn de, dat de voorsz: Schilders te onreghte daer mede wiert beschuldigt". Het werk blijkt te zijn van de Veerse predikant Gerson Bucerus en te Middelburg gedrukt bij Simon Moulert. Schilders had nog een reden om voorzichtig te zijn. Met Robert Waldgrave was hij sinds 1580 een van de belangrijkste drukkers van de puri teinen. Waldgrave, evenals hij een vluchteling, was drukker van de koning van Schotland. Nadat hij in 1590 gedwongen werd onder eed te ver klaren geen boeken meer te drukken die het kerke lijk bewind in Engeland zouden aanvallen, werd Schilders de enige bij wie men terecht kon. Een Engelse wet van 1534 verbood de invoer van boeken uit het buitenland. Deze bepaling wist Schilders gemakkelijk te ontduiken door het ge drukte werk in vellen over te sturen. In Engeland werden deze vellen dan tot boeken ingebonden. ENGELSE BANNELINGEN Enkele jaren nadat Richard Schilders zich als drukker te Middelburg heeft gevestigd komt daar een aantal Engelse bannelingen zijn toevlucht zoe ken. Het zijn leden van de Engelse congregational community, in 1580 te Norwich gesticht, die na vervolgingen in hun eigen land besloten hebben op zoek te gaan naar de „true church of Christ". Ze belanden tenslotte in Middelburg waar ze een gebouw aan de Vismarkt als kerkgebouw in ge bruik nemen. Hun gemeenschap doet denken aan De oudst bekende Zeeuwse flora van Caspar PelIetier T V M V I N WALACHR^A, ZEELANDIzE INSVL^iïASCENTIVM MEDICINA DOG TORE, A C MÏDDELBVRC EtfCUcJcbat Rtckardus Schilders,ZeémdiZ oidinura Typographic. iCtOi

Zeeuws Tijdschrift | 1969 | | pagina 11