sommige socialistische experimenten uit de 19e eeuw. Aan hun betrekkingen met de wederdopers in Norwich ontleenden ze verschillende van hun leerstellingen. Ook Schilders had minstens een grote sympathie voor de wederdopers en die ge voegd bij de kennis van de taal, maakt het bijna vanzelfsprekend dat hij spoedig met deze Engelsen in contact komt. De leider van de groep is de idealist Robert Browne, waaraan ze hun naam Brownisten ontlenen. Al spoedig ontstaat er ver deeldheid binnen de groep, waarop Robert Browne met een aantal aanhangers in 1584 naar Schotland vertrekt om er een nieuwe gemeente te stichten. Leider van de Brownisten in Middelburg werd nu Robert Harrison die ook de financier van de hele onderneming was. Na zijn dood omstreeks 1588 bleef de Brownist Congregation nog tot lang in de 17e eeuw bestaan maar het ledental was erg gering. Voor zowel Harrison als Browne heeft Schilders ge drukt. In 1582 verschijnt bij hem van Browne diens „A Booke which sheweth the life and manners of all true Christians etc.", waarin het zeer belang rijke pamflet is opgenomen „Treatise of Reforma tion without tarying for anie". Het is voor zover mij bekend het eerste in het Engels gestelde werk dat zijn naam als drukker vermeld, en tevens het enige waarin hij zich Richard Painter noemt. Door al deze activiteiten voor de puriteinen komen zijn Nederlandse uitgaven wat op de achtergrond. Dit verandert na de dood van koningin Elisabeth. Hoewel het merendeel van zijn werk van theo logische aard blijft, wordt het geheel van zijn werk toch veelzijdiger. Hij drukt dan ook boeken in het Frans en Latijn en gaat daarvoor ook zelf vertalen. Uit dit werk blijkt dat hij behoorlijk ont wikkeld was en verscheidene talen goed beheerste. Interessant is uit deze tijd ook een boekje, aan wezig in het Brits Museum en getiteld: Historia de la vita e de la morte de I'll I ustriss. Signora Gio- vanna Graia etc. Het is geschreven door Michel Agnolo Florio en vermeld in het impressum: Stam- pato appresso Richardo Pittore. De gebruikte let tertypen en initialen tonen duidelijk aan dat het een werk van Schilders is. In 1609 verplaatst hij zijn bedrijf naar de Lange Delft in het huis De Oliphant. Hij is dan ruim zeventig jaar en we mogen aannemen dat hij zelf niet veel meer zal hebben gewerkt, hoewel hij, zoals we zagen pas in 1618 officieel ophield met drukken. De zaak zal onder zijn naam zijn ge dreven door zijn zoons Abraham en Isaac, waar van de laatste zich in Breda heeft gevestigd. Van Abraham Schilders is een Middelburgse druk van 1620 bekend. Uit de volgende jaren zijn van Richard Schilders geen gegevens bekend. Hij overlijdt in januari 1634 en wordt in de Nieuwe Kerk begraven, waar ook volgens Nagtglas zijn wapenschild, in goud 2 en 1 rode schilden, wordt opgehangen. Voornaamste bronnen: J. C. Altorffer. Over de invoering van de boekdrukkunst te Middelburg. Bijdr. tot de Geschiedenis van den Neder- landschen Boekhandel, dl. I. Amsterdam, 1884. J. Dover Wilson. Richard Schilders and the English Puritans. Transactions of the Bibliographical Society. Vol. XI. Oct. 1909 to March. 1911. Londen, 1912. H. M. Kesteloo. De stadsrekeningen van Middelburg. Archief Z.G.d.W., dl. V t/m VIII. Middelburg, 1883-1902. A. M. Ledeboer. De boekdrukkers, boekverkoopers en uit gevers in Noord-Nederland. Utrecht, 1876. P. J. Meertens. Letterkundig leven in Zeeland in de zestiende en de eerste helft der zeventiende eeuw. Amsterdam, 1943. J. H. de Stoppelaar. Inventaris van Let oud archief der stad Middelburg 1217-1581. Middelburg, 1883. Returns of Aliens dwelling in the City and Suburbs of London. Edited by R. E. G. Kirk and Ernest F. Kirk. The Publications of the Huguenot Society of London. Vol. X. Part. I-V. Aberdeen, 1900. 108

Zeeuws Tijdschrift | 1969 | | pagina 12