1940—1945 Tijdens de oorlog wordt Zeeland zo goed als beiaardloos. In mei 1940 verbrandt het spel van Middelburg, in 1944 de voorslag van Sluis. De spellen van Zierikzee, Goes, Tholen, Sint-Maartens dijk en Vlissingen worden gevorderd, maar komen behalve de beiaard van Vlissingen terug. Ais de bevrijding er is zingt alleen nog maar de toren van Veere. TWEEDE BLOEITIJDPERK Als in 1947 de eerste nieuwe na-oorlogse beiaard wordt opgesteld begint een tweede tot nu toe on gekende bloei van de beiaardkunst waarvan ge zien de steeds opduikende nieuwe beiaardplannen het eind nog niet in zicht is. De beiaarden van Zierikzee, Goes en Sint-Maar tensdijk worden na terugkomst heringericht. De laatste wordt in 1953 gerestaureerd en uitgebreid tot 3 oktaven. Het spel van Tholen wordt in 1957 heropgesteld en eveneens tot 3 oktaven uitgebreid. De beiaard van Veere wordt in 1949 gerestaureerd waarbij wederom een stokkenklavier aangebracht wordt. Vlissingen krijgt in 1951 een nieuw spel in de Sint-Jacobstoren, nu echter één van 4 oktaven. De Abdijtoren van Middelburg zingt in 1955 weer en wordt met zijn 49 klokken de grootste beiaard van Zeeland. Hulst gaat in 1958 de in 1876 geleden schade vergoeden door een 3-oktaafs beiaard in de Sint-Willibrordustoren op te stellen. In Sluis wordt aanvankelijk verlies omgezet in grote winst: in plaats van een voorslag kent de toren van het stadhuis vanaf 1960 een 3-oktaafs beiaard. Het spel van Zierikzee wordt in 1963 gerestaureerd en tot 3 oktaven uitgebreid. In 1964 krijgt Vlissingen een tweede beiaard (4 oktaven) en wel in de zo juist gebouwde stadhuistoren. In 1964 ook gaat de stad huistoren van Axel zingen en als in 1966 het spel met klokken aangevuld wordt omvat dit spel 3 oktaven. In 1969 wordt de beiaard van Goes zo goed als vernieuwd: bij zes bestaande klokken worden 41 nieuwe gegoten. Veere wacht nu nog op restauratie alsmede uitbreiding tot 47 klokken. Na 1945 zijn alle Zeeuwse beiaarden dus gerestau reerd, voorzien van de nieuwste vindingen en waar mogelijk tot een groter aantal klokken uitgebreid. Sluis, Axel en Vlissingen (stadhuistoren) zijn geheel nieuwe beiaarden, dat wil zeggen dat de desbe treffende torens voor het eerst in hun geschiedenis een volledig muziekinstrument krijgen. Vlissingen (Sint-Jacobstoren), Middelburg en Hulst zijn uiter aard ook nieuw maar een voortzetting van een oude zinvolle traditie. In het voorjaar van 1969 telt Zeeland dus 11 bei aarden met automatisch speelwerk en stokken klavier voor persoonlijke bespeling: Middelburg (49 klokken), Vlissingen (2x47 klokken), Veere (47 klokken), Goes (47 klokken), Zierikzee (35 klokken), Tholen (35 klokken), Sint-Maartensdijk (35 klokken), Hulst (35 klokken), Axel (35 klokken) en Sluis (38 klokken). Ziedaar in kort bestek en vogelvlucht de geschie denis van de Zeeuwse beiaarden. Samenvattend kan gezegd worden dat Zeeland op het ogenblik goede en goed onderhouden beiaarden bezit hoe wel er wat onderdelen betreft wel kritiek is. Zo zouden de kleine klokjes van het spel in Middel burg hergoten dienen te worden. Toen dit spel ge goten werd was men hef gieten van geheel zuivere klokjes nog niet meester. Hiermee behaalde men pas in I96W62 volledig bevredigende resultaten. En om de beiaardkunst èn omdat Middelburg de hoofdstad van Zeeland is verdient het aanbeveling deze beiaard met de nieuwste vindingen in over eenstemming te brengen. PLAATSBEPALING Welke plaats neemt Zeeland nu in wat het aantal beiaarden betreft ten opzichte van de an dere Nederlandse provincies? Gerekend vanuit het aantal beiaarden, dus volledige muziekinstrumen ten, komt Zeeland met 11 na Zuid-Holland, Noord- Brabant, Noord-Holland en Gelderland op de vijf de plaats maar het zal deze plaats weldra aan Overijssel moeten afstaan omdat in die provincie in 1969 de elfde beiaard opgesteld wordt en daar het aantal oktaven alsmede het totaal aantal klok ken in Overijssel groter is dan in Zeeland komt laatstgenoemde op de zesde plaats waarbij dan nog niet de in Overijssel bestaande plannen wor den genoemd. Rekent men beiaarden, automatische klokkenspel len (die in Zeeland niet voorkomen en er hopelijk ook niet zullen komen) en voorslagen tezamen, dus het totaal aantal klokkenspellen, dan komt Zeeland na Overijssel (11 beiaarden, 1 automatisch klokken spel, 9 voorslagen) en Utrecht (10 beiaarden, 3 automatische klokkenspellen en 7 voorslagen) op de zevende plaats. (Zeeland telt momenteel acht voorslagen). De enige manier om een hogere plaats op deze ranglijst te verkrijgen is nieuwe beiaarden opstel len en hier biedt Zeeland zeer zeker nog mogelijk heden. In oorsprong was de beiaardkunst een stedelijke aangelegenheid en aangezien er Zeeuw se stadstorens zijn die op dit gebied nog stom zijn kan men door aanbrenging van een beiaard dit zwijgen doorbreken. Bedoeld worden hier de Sint- Bavotoren te Aardenburg, de N.-H. Kerktoren te Oostburg, de N.-H. Kerktoren te Kortgene waar door Noord-Beveland, dat tot nu toe het enige deel in Zeeland is waar geen klokkenspel aan wezig is, ook een zingende toren zou krijgen. Misschien leent de toren op de kerk van Brouwers haven zich voor opstelling van een beiaard. En de plaats die zich de derde stad van Zeeland noemt, Terneuzen, zou bij zijn nieuw te bouwen raadhuis een beiaardtoren kunnen optrekken waarin plaats bestemd wordt voor een zwaar spel. In het alge meen gezegd kan men bij nieuw te bouwen raad huizen beiaardtorens of anders een koepel aan brengen. Hoewel Zeeland in alle opzichten in de ontwikkeling van de beiaardkunst met de andere provincies ge lijke tred heeft gehouden heeft het één facet tot nu toe nog niet opgenomen en wel hef aanbrengen van beiaarden in dorpstorens. In de andere pro vincies is dit na 1920 maar vooral na 1945 gemeen goed geworden: Veendam, Hogeveen, Barneveld, 110

Zeeuws Tijdschrift | 1969 | | pagina 14