Zeist, Laren N.-H., Etten, Velsen, Heerhugowaard, Kamerik, Alphen aan de Rijn, Bergambacht, Rijs wijk, Zwijndrecht, Vught, Geldrop, Valkenswaard, Oisterwijk. Waarom zou iets dergelijks niet naar Zeeland kunnen overslaan? Domburg en Oost- kapelle op Walcheren, Kloetinge, Kapelle, Kruinin- gen, 's-Heer-Arendskerke en 's-Heer-Abfskerke op Zuid-Beveland bezitten hiertoe goede torens en misschien zijn er meer van dergelijke torens aan te wijzen. Waarom zou Zeeland in deze bij de andere provincies achterblijven? VERDERE AKTIVITEITEN Alle Zeeuwse beiaarden hebben hun eigen beiaar dier: Vlissingen (iwee keer), Middelburg (deze beide steden kennen elk een gemeentelijke bei aardkommissie) en Veere hebben Piet Broerse (te vens komponist van enkele beiaardkomposities) als vaste bespeler; Goes en Zierikzee Willem Hart- hoorn; Sint-Maartensdijk G. A. R. Meeuwsen; Tho- len Chris van de Boom; Hulst Marie-Jeanne Moer- dijk-Vanderswalm; Axel dezelfde als de vorige als mede P. C. Brakman; Sluis sluit elk jaar een kon- trakt met Ephrem Delmotte. Hiervan worden Vlissingen, Middelburg, Veere, Goes, Zierikzee, Hulst en Axel één of twee keer per week bespeeld; Sluis alleen in de zomermaan den en Sint-Maartensdijk en Tholen op minder geregeldé tijden. Het is aan te bevelen dat waar dit nog niet gebeurt in Zeeland elke beiaard min stens eens per week te laten bespelen en eveneens op allerlei christelijke en nationale feestdagen de klokkenspellen meer in te schakelen. Vlissingen, Middelburg en Veere kennen in de zo mermaanden tevens avondbespelingen door de eigembeiiaardier, en in beide eerstgenoemde ste den eveneens door daartoe uitgenodigde gast- beiaardiers. In deze beide steden worden de pro gramma's hiervoor aangekondigd in programma boekjes die als beiaardvisitekaartje er voor zorgen dat de gang van zaken met betrekking tot de beiaard in deze beide plaatsen zowel bij beiaard- geïnteresseerden in binnen- en buitenland bekend raakt. Ook hier zou het aan te bevelen zijn dat zo mogelijk alle Zeeuwse steden, avondbespelingen door gastbeiaardiers inrichten, bij voorbeeld 4 tot per zomer, alsmede een programmaboekje uitgeven. Een en ander betekent in meer dan één opzicht propaganda voor de eigen stad. Eveneens zou men de uitwisseling van Zeeuwse en Vlaamse beiaardiers kunnen aanmoedigen zodat klokken spelers de gelegenheid krijgen eikaars instrumen ten beter te leren kennen alsmede wordt de ver bondenheid met een verwant kultuurgebied meer tot uitdrukking gebracht. Van het Middelburgse spel werd eens een plaatje gemaakt dat naderhand met de beiaard van de Westertoren in Amsterdam opnieuw door middel van een langspeelplaat werd uitgegeven. Men zou er naar kunnen streven van elke beiaard een plaat te doen vervaardigen en deze als relatiegeschenk doen toekomen aan binnen- en buitenlandse vrien den. Ook hier betekent een en ander propaganda voor Zeeland maar tevens wordt aldus een 20e- eeuwse klankdokumentatie van Zeeuwse beiaarden vastgelegd. Vlissingen heeft hier de mogelijkheid op één plaat twee beiaarden van eigentijdse gie ters vast te leggen. Andere mogelijkheden om de Zeeuwse beiaarden meer bekendheid te geven zijn bij voorbeeld het instellen van een tweejaarlijkse Zeeuwse beiaard dag, waarbij alle in Zeeland wonende en spelende beiaardiers, leerling-beiaardiers en amateur-bei aardiers op een dag eikaars krachten in beiaard spel meten. De winnaar zou uit handen van de kommissaris van de koningin een wisselprijs kunnen ontvangen die hij over twee jaar weer diende te verdedigen. Deze prijs kan men de Jan Morks-prijs of de Joos Verschuur Reynvaan-prijs noemen, bei de bekende beiaardiers uit deze provincie. De Zeeuwse Culturele raad, plaatselijke culturele raden, particulieren of instellingen kunnen op drachten geven voor of prijsvragen uitschrijven voor het componeren van beiaardmuziek. Hiertoe kan men de officiële muziekvormen kiezen maar men kan ook zoeken naar motieven uit het Zeeuw se volksleven en de Zeeuwse geschiedenis. Verder zou men de gehele geschiedenis van de beiaarden en voorslagen in Zeeland zo volledig mogelijk en tot op de dag van vandaag bijgewerkt, met inbe grip van levensbeschrijvingen van vroegere en huidige beiaardiers, in boekvorm kunnen vastleg gen. Tot slot kan men natuurlijk zelf naar moge lijkheden zoeken om de beiaardkunst in Zeeland meer te ontplooien waarbij men zoveel mogelijk naar een eigen vorm dient te streven. VOORSLAGKUNST Terloops wordt deze kunst die vooral sedert 1961/ '62 een geweldige ontplooiing kent nog even be handeld. De acht Zeeuwse voorslagen bevinden zich in Brouwershaven (stadhuis), Zierikzee (Zuid havenpoort, oudste spelletje van Nederland), Goes (stadhuistoren, vrijgekomen Van den Gheyn-klokjes bij de jongste restauratie), 's-Heer-Arendskerke (raadhuis), Arnemuiden (N.-H. Kerktoren), Groede (N.-H. Kerktoren), Schoondijke (R.-K. Kerk), IJzen- dijke (stadhuis). Hoewel de voorkeur uitgaat naar volledige beiaarden zijn er omstandigheden dat men met een voorslag genoegen moet nemen waar toe uiteraard geen bezwaren bestaan mits men zorgt voor een grote afwisseling in de melodieën op het automatische speelwerk. Dergelijke omstan digheden zijn aanwezig als een kerk-, raadhuis- of andere toren te weinig ruimte biedt voor een groot spel, of wanneer men toch klokkenmuziek wenst een voorslag op een dak of aan een gevel moet aanbrengen. Tevens speelt hier het feit een rol dat een kleine gemeenschap, financieel gezien, ge makkelijker een voorslag kopen kan dan een dure beiaard. Op bescheiden wijze telt men dan toch in de klokkenwereld mee. Aangezien Zeeland ver schillende kleine gemeenschappen kent liggen hier voor de voorslagkunst nog mogelijkheden waarbij men, gezien het algemeen streven in deze om to rens die vroeger zongen hun verloren gegane stem in onze tijd te hergeven, de vraag kan stellen of ook de stadhuistoren van Middelburg, naar oude traditie, wederom van een dergelijk spelletje voor zien dient te worden. 111

Zeeuws Tijdschrift | 1969 | | pagina 15