H Zeeuws Tijdschrift Goede en kwade kansen van zeehavenontwikkeling NUMMER 4 19e JAARGANG 1969 Drs. C. de Schipper Vele Zeeuwen hebben lang getwijfeld aan de ontwikkelingsmogelijkheden van hun pro vincie. De feiten beginnen echter steeds meer deze twijfel aan te tasten. De Sloehaven is realiteit, Dow Chemical groeit naar 1500 arbeidsplaatsen, Péchiney en de kerncen trale komen en verschillende regeringsnota's beklemtonen de nationale functie van het Westerscheldebekken. Daar komt nog bij, dat de oppositie tegen de ambitieuze Rotter- terdamse expansieplannen toeneemt, waardoor de Zeeuwse alternatieven duidelijker in het beeld komen. De twijfel bij het eigen publiek aan de ontwikke lingskansen van Zeeland begint nu plaats te maken voor een zekere berusting met een dankbare, on verschillige of angstige ondertoon. Deze berusting komt wel op een zeer ongelegen moment, omdat nu in feite de meest interessante fase in de ont wikkeling van Zeeland is aangebroken. De pro bleemstelling groei of stagnatie is achterhaald; al thans voor Midden-Zeeland en Zeeuwsch-Vlaande- ren. Nu de groeivoorwaarden aanwezig zijn, gaat het om de nadere formulering van de groeidoel stellingen, om de vraag welk tempo en welke vor men van groei het meest wenselijk zijn. Het ziet er namelijk naar uit, dat de kansen op het aantrekken van nieuwe activiteiten op lange termijn groter zijn dan de opvangmogelijkheden. Zowel uit planolo gische als uit economische overwegingen zal er dus ten aanzien van de veelzijdige en soms zelfs te genstrijdige impulsen, die zich aandienen, een zorg vuldige selectie moeten worden toegepast. Vanuit de planologische optiek is het duidelijk, dat de ruimte, die thans nog het beeld van Zeeland bepaalt, op lange termijn toch in verschillende opzichten als een schaarse factor moet worden beschouwd. In bepaalde gebieden Midden-Zee land, Oost Zeeuwsch-Vlaanderen - zal veel in spanning nodig zijn om een harmonische aanpas sing van wonen, werken, recreatie en verkeer te bereiken. Vanuit de economische optiek geldt, dat de voor de zeehavenontwikkeling geschikte gebieden welis waar omvangrijk zijn, maar toch binnen het Zeeuw se totaalbeeld aan een zekere schaal gebonden. Dit onderstreept de noodzaak om een maximaal rendement van de beschikbaar komende industrie- gronden na te streven. Vooral ten aanzien van de meest gunstig gelegen gronden lijkt een kritisch uitgiftebeleid gerechtvaardigd. Een en ander betekent een omschakeling in het ontwikkelingsdenken. Lange tijd heeft in Zeeland 97

Zeeuws Tijdschrift | 1969 | | pagina 1