Zeeuws prentenboek L. W. de Bree M. P. de Bruin Tegelijk met het schip met zure appelen kwamen we in Clinge aan. Dat was de reden, de enige, waarom wij een café binnenschoten. De Gouden Kroon. Er zijn daar, manshoog boven de vloer, achtentwintig fraai geverniste en genummerde spaarklompen tegen een wand aangebracht. Ge vraagd naar de betekenis van zoveel spaarpotten in een verbruikslokaal, antwoordt de herbergierster dat hier de spaarkas De Klomp is gevestigd. De deelnemers verplichten zich tot een inleg van vijf gulden per maand. Wie tekort schiet moet in de boeteklomp storten. Twee keer per jaar is het potverteren: de spaarders ontvangen bij die gele genheid de tegenwaarde van hun penningen in bierbonnen. Zogezegd een avondje gratis drin ken. In een ander bierhuis op Clingese grond ontdek ken we een gevoelige strofe bierlyriek: Bierken, bierken, ik zal u zuipen, al moest ik op handen en voeten naar huis toe kruipen. Vroeger was Clinge geassocieerd met klompen gelijk Yerseke met oesters. En nog wordt het houten schoeisel er vervaardigd, zij het dat de echte klom- penproduktie sterk teruggelopen is en het zuivere handwerk geheel verdwenen. Het houtwerkbedrijf Sanfora N.V. heeft de nieuwe tijd begrepen, het legt zich toe op de fabricage van gezondheidssandalen. Heel Oost Zeeuwsch- Vlaanderen staat vol wuivende populieren, die de grondstof leveren voor de Clingese houtbewerkers. Op het Sanfora-erf aan de Tiberghienweg liggen de gerooide stammen, in de fabriekshal gaat een felle zaag door het hout. Planken, blokken. In luttele minuten modelleert een freesmachine van een blok een paar sandaaltjes voorlopig nog siamese tweelingen, tot de snerpende cirkelzaag ze scheidt. In een trommel wordt het zaagsel, poeder- fijne houtstof, er afgeblazen; dan begint de af werking: het bijschuren, de bevestiging van het riempje, het plakken van de rubberzooi. De heer G. K. van de Voorde, directeur van het bedrijf, leidde ons rond en schetste de ontstaans geschiedenis van Sanfora. Grootvader Van de Voorde was caféhouder in Sint Gillis-Waas, op Belgische bodem. Toen de man zijn etablissement verrijkte met een draaiorgel, begon nen de moeilijkheden met de gendarmerie, want het pierement speelde zonder vergunning en ook de Belgen waken tegen burengerucht. Het ene proces-verbaal na het andere en oproepen om voor de rechter te verschijnen. Tenslotte werd grootvader het moe. Hij deed zijn estaminet van Clinge-De Klinge De spaarklompen |l|i Gewone klompen 118

Zeeuws Tijdschrift | 1969 | | pagina 22