de hand en verhuisde naar Clinge, waar hij een klompenmakerij begon. Uit grootvaders ambachte lijk onderneminkje groeide de Sanfora N.V. „San van sandalen, fo van Van de Voorde want San- vora ligt niet zo gemakkelijk in de mond". Het bedrijf exporteert, onder eigen naam en voor verschillende schoenfabrikanten, naar Engeland, Malta en Cyprus, naar de Bermuda's, Zuid-Afrika en Australië. Een bescheiden deel van de produktie schoeit Nederlandse voeten. België heeft voor ge zondheidssandalen niet de minste belangstelling. „Geen paar gaat er hier over de streep", zegt Van de Voorde. „Belgische dames dragen zelden sportief schoeisel". In hef drukst van het seizoen heeft Sanfora een vijftig man in dienst. Behalve sandalen fabriceren zij kleine, eiken meubelen, als kapstokken, bloem bakken en huisbars maar die zijn uitsluitend voor de binnenlandse markt bestemd. Clinge en De Klinge, samen een vier kilometer lang huizenlint; tussen beide de grenspaal. Nog op vaderlandse bodem staat 'f Clingse Frituurke nauwelijks in België ontdekken we het Bijhuis De Zomerjurk (filiaal klinkt te Frans). Nog minder dan het Belgische dorp heeft het Ne derlandse een kern. Gemeentehuis en Raiffeisen- bank staan hier oog in oog met kerk en pastorie aan de Gravenstraat. Op dit punt, zo men wil het hart van Clinge, wordt heden, 16 augustus, feest gevierd. Van de galmgaten in de kerktoren zijn lijnen vol vlaggetjes gespannen over de straat. Vandaag zijn Lambert en Philomien vijftig jaar in de echt verenigd, we lezen het op een kleurrijk bloemtapijt voor de ingang van het Kerkstraatje. Daar woont het paar. Buurtbewoners hebben zich geweerd met sparren en papieren roosjes. Zie, in dat huisje wonen de gelukkige echtelieden. Een vrijheidshoed een poetsmandje omwikkeld met crêpepapier hangt voor het bovenlicht van de deur. De voorzitter van de buurtcommissie schiet haastig toe en vraagt of het bezwaarlijk zou wezen het comité op de foto te zetten. Het is een heel gezel schap, inderhaast uit een café bijeengeroepen. „En het bruiloftspaar?", informeert fotograaf Kotvis. Zie, het zit zó in elkaar: de organisatoren van de straatversiering rusten uit van hun beslommeringen, ze hebben sjuust een pint gevat hier in het café. De feestende familie is na de mis naar een ander café getogen, een eindje verder in de straat: café De Landbouw. We kunnen daar vol vertrouwen heen gaan, want het paar zal graag op de foto willen. Op het achtererf van De Landbouw staan in een beschut hoekje schotels gepelde eieren en tomaten en een wasteil pas geschilde aardappelen gereed voor verdere verwerking. Er moet in de keuken nog veel werk verzet worden eer, over enkele uren, de feestgangers aan tafel gaan. Een van de keu kenprinsessen brengt ons verzoek, een plaatje te mogen schieten van het bruidspaar, naar de feest zaal over. De deur blijft open staan, een golf sigarenrook drijft ons tegemoet. Gelach, gerinkel van flessen en glazen, ,,'t Is zeker voor de Gazet van Antwerpen", veronderstelt iemand van het ge zelschap. „Nee, voor het Zeeuws Tijdschrift". Het is duidelijk dat onze periodiek niet minder goed staat aangeschreven dan het Antwerpse dag blad, want de bruid verheft zich uit de kring van familieleden en geburen. En de bruidegom, die oudergewoonte bij de kaarttafel is aangeschoven, legt er zijn azen en boeren voor neer. Op het erf, tegen een achtergrond van vrolijke nazomerbloe- men, poseren zij voor het Zeeuws Tijdschrift: Lambert en Philomien uit Clinge. Het diamant ligt voor hen vast en zeker nog in het verschiet. Aan de andere kant van de grenspaal zijn gisteren de kermisfeesten begonnen. Bij August Drumont in de Dorpsstraat heeft toen een grote liggende wip schieting plaats gehad. De wedstrijd was georga niseerd, nee: ingericht, door de Maatschappij Nooit Gedacht. Gezondheidssandalen

Zeeuws Tijdschrift | 1969 | | pagina 23