Dagboekfragmenten en herinneringen GEDEELTEN UIT HET DAGBOEK van M. P. de Bruin 5 Sept. (Dinsdag). Men verkeert nog meer in spanning dan gisteren, wat niet te verwonderen is, want 's morgens kwam het bericht door, dat na den val van Antwerpen de Geall. de Nederl. grens gepasseerd waren en Breda bevrijd hadden. Dit bleek een Reuter-bericht te zijn en geen officieel ber. van het Geall. opper bevel. Men loopt met verheugde gezichten over straat, want niet lang meer zou het duren of de Geall. zouden hier zijn, men verwacht ze tegen den mid dag. Alle kantoren, winkels en fabrieken zijn ge sloten en men wandelt in zijn Zondagsche kleren over straat. De wildste geruchten gaan de ronde doen: zoo zouden de Amerikanen door Zuid-Limburg getrok ken zijn; de Moerdijkbrug zou ongeschonden in hun handen gevallen zijn; de tanks zouden reeds in Rilland-Bath gesignaleerd zijn, enz. Deze ge ruchten hebben op de bezettende macht evenwel zoo'n indruk gemaakt dat ze dachten, dat hier voor hun de toestand critiek was. 's Middags komen hier al troepen voorbij, die uit Noord-West België gevlucht zijn. Dit bleef de volgende dagen aan houden 's Morgens was er een evacuatiebevel voor geheel Middelburg aangeplakt, maar men lachte er om, immers vanmiddag zouden de Geall. hier zijn. 's Middags is het dan ook weer opgeheven. Om 16 uur worden nieuwe publicaties aangeplakt, waarin de staat van beleg wordt afgekondigd, met de reeds wel bekende zinsnede dat iedere sabotagepoging met geweld onderdrukt zou wor den. Voortaan moet men om 20 uur binnen zijn. Couranten verschijnen niet meer. Het treinverkeer wordt stopgezet, alleen schijnen er nog enkele treinen voor de weermacht te rijden. Verscheidene plaatsen in België veroverd, ook zou de Duitsche grens gepasseerd zijn. B.N.O. ge waagt van niets. In Italië zou men door de Gothen- linie gedrongen zijn. 6 Sept. (Woensdag). Bijna alle berichten van giste ren ontzenuwd; dat de Geall. de Nederlandsche grens overschreden hadden en Breda bevrijd zou zijn, is onwaar. De distributie-radio gaf 's middags (14.45) op on verklaarbare wijze plotseling anti-Duitsche berich ten door (sabotage?), de Engelsche zender scheen ingeschakeld te zijn. Later zweeg de distributie in alle talen. De Geall. troepen in België hergroepe ren zich voor den aanval op Nederland. 4 Oct. (Woensdag). Het bombardement van giste ren met 4-motorige bommenwerpers had en heeft voor ons eiland een catastrofale uitwerking. De zeedijk bij Westkapelle was het doel; er werd ge bruik gemaakt van bommen van 6.000 kilo. In de zeedijk werd een groot gat gegooid en aangezien het springvloed was, stroomde het water met kracht naar binnen. Honderden menschen zijn gedood en daar verschillende lijken naar zee teruggespoeld Berichtendienst van de Nederlandse omroep. 145

Zeeuws Tijdschrift | 1969 | | pagina 13