zijn, kan men niet het juiste aantal opgeven (onder slachtoffers ook Men. en Mevr. Hubrechtse). In de Molen bij de dijk moeten circa 50 menschen ge schuild hebben, die men niet heeft kunnen bereiken en dus jammerlijk omgekomen zijn. Het gat in den dijk wordt voortdurend breder; hoe ver zal het water komen? Het watergemaal aan den Kanaaldijk heeft zoveel mogelijk water gespuid, zoodat er in de vesten weinig water staat en dus als reservoir kunnen dienen. Volgens latere berichten wordt het Noord-Westelijk deel aan het water prijsgegeven. Hieronder vallen de dorpen Westkapelle, Aagtekerke en Zoutelande. Er zal een dijk opgeworpen worden om het water tegen te houden. 17 Oct. (Dinsdag). Het water stijgt ontzagwekkend. Begin Noordweg onder water, stroomt met kracht het Gat van Ponse binnen. Ook stroomt het van de Nadorstweg de Noord singel over (bij Lavooij) de vest in. Zoo ook van den Veersche weg de vest in. Steeds rijdt de brandweer de straten door om de menschen op te roepen met spa en andere hulp middelen naar de Stadsschuur te gaan om de versch. lage punten van Middelburg te versterken. Volgens E.zender staat Walcheren nu voor 2/s onder water. Vanmiddag hebben 4-motorige bommenwerpers opnieuw den zeedijk van Westkapelle gebombar deerd. In Z.-Vlaanderen zijn de Geall. IJzendijke binnen gerukt. De haven van Breskens zwaar gebombar deerd. De Duitschers trekken thans terug op de lijn Hoofdplaat-Oostburg-Sluis-Knocke. De Russen hebben ten Z.W. van Kowno over een front van 40 km breedte de Oost-Pruisische grens bereikt. 19 Oct. (Donderdag). Het water geweldig gerezen, bijna tot aan de kruin van het nooddijkje in KI. Vlaanderen. Vader had 's nachts een paar maal daar controle gehouden, om 23 en 4 uur (ook de vorige nacht). Om 5 uur 's morgens is hij samen met Baljeu de menschen uit KI. Vlaanderen gaan waarschuwen om zoo vlug mogelijk het dijkje te helpen versterken. Om 6 uur met een man of dertig aan het werk, spoedig kwamen er meer. Om 8 uur begon het achter Tevel de tuinen van KI. Vlaan deren in te stroomen, dit kon om 11 uur gestopt worden, doordat er een uur later 100 man met 50 kruiwagens kwam. 1 Nov. (Woensdag). In de afgelopen nacht is men weer aan het front bij de Sloedam begonnen. (Men beweert dat er 24 uur wapenstilstand is ge weest en de Geall. het ultimatum van onvoorwaar delijke overgave gesteld hebben, waarop de Duit schers niet geantwoord hebben). Men merkt aan alles dat den oorlog hier in het laatste stadium verkeert. Er kwamen berichten dat de Engelschen bij Vlissingen en Westkapelle geland waren. In de stad een min of meer opgewonden stemming. Ook bij de Duitschers heerste er een nerveuze spanning, 's Morgens werden er een 30-tal mannen opgepikt om een bootje voor hun te lossen. Ze loopen met het geweer in den aanslag en hebben ieder 2 hand granaten. Zoodra het bericht doorkwam, dat die 30 man opgepikt waren, haastten de menschen zich van de straat weg te komen. Er werd een publicatie aangeplakt dat men om 17.45 binnen moest zijn en de bevolking zich van iedere verzet- poging onthouden moet, de publicatie was door den wnd. Burgemeester Koene onderteekend. 's Avonds begon het Geall. geschut te donderen, waarschijnlijk op stellingen aan de Kleverskerksche- weg. Maar vele granaten sloegen ook in het Noor del. gedeelte van de stad in. Om 20 uur werd er alarm gegeven door de brandweer. Er was een roode en geele gloed zichtbaar in N. Oostel. rich ting van de stad; spoedig bleek dat het een grote brand was. Tegen half elf werd plotseling de lucht fel verlicht, vuurballen van allerlei kleur spoten de lucht in als Bengaalsch vuur, daarop een hevige slag. Alles dreunde, ruiten rinkelden en braken; na een half uur weer het zelfde schouwspel, al was de explosie minder hard. Van voorbijgangers die vluchtten voor het granaatvuur, dat insloeg rondom de Punt, Havendijk hoorden wij dat de meelfabriek in brand stond. Meer Noordelijker was eveneens een brand zichtbaar. Heel de nacht bleef het granaatvuur aanhouden, zoodat wij lang in den kelder hebben gezeten. 2 Nov. (Donderdag). Het bleek 's morgens dat de verschillende explosies, van een munitieschip kwa men, dat in brand was geschoten. Dit schip lag voor de meelfabriek en zoo kwam het dat deze begon te branden. Deze explosies hebben op de versch. kaaien een ware ruine onder de ruiten toegebracht. In de buurt van de Punt waren veel granaten terechtgekomen, o.a. is ook het schip „Kon. Wilhelmina" getroffen en gezonken. Verder waren er nog granaten terechtgekomen op de Seisweg, Bastion, Bellinkstraat, Breestraat (in ko- lenpakhuis waar brand uitbrak) enz. Het aantal doodelijke slachtoffers van den afgelopen nacht bedroeg 5, met versch. gewonden. In den loop van den morgen sloegen bij de meelfabriek nog steeds granaten in, die met een gierend geluid over de stad suisden. Lichte bommenwerpers maakten duikvluchten in de richting Nieuwland. De Duitschers vernielen veel materiaal en geven veel weg; bij het Militair Hospitaal gaven ze vet weg, bij de Chr. Kweekschool haalden de menschen kolen weg, bij de Punt reden ze auto's het water in. Achter het Oude Mannen en Vrouwenhuis sloegen ze de auto's stuk; bij het autopark op de Markt zijn er 40 auto's vernield. Een van de motieven dat ze zich niet overgeven zou de bedreiging zijn dat hun vrouwen en kinderen anders doodgeschoten werden. 's Avonds sloegen weer opnieuw de granaten in (het zijn shrapnels die even boven den grond ont ploffen en een groote scherfwerking geven). Het bleef den geheelen nacht voortduren. 3 Nov. (Vrijdag). Alle menschen hier hebben weinig geslapen, men zoekt overal naar kelders om te gaan slapen. In den afgelopen nacht zijn behalve 146

Zeeuws Tijdschrift | 1969 | | pagina 14