2 gewonden, gelukkig geen slachtoffers te betreu ren. De Duitschers gaan door met kolen, etenswa ren en cigaretten weg te geven. Nog enkele granaten slaan in de stad in. Nu werd er gezegd dat de Duitschers zich alleen mogen overgeven aan een meerderwaardig wapen, b.v. soldaten aan een tank. 4 Nov. (Zaterdag). In den afgeloopen nacht is het tamelijk rustig geweest, wel zijn er nog talrijke granaten in de omgeving van de „Vitrite Works" terechtgekomen, gelukkig echter geen slachtoffers te betreuren. Grijpskerke heeft gisteren onder granaatvuur ge legen, toen zijn twee boeren vandaar naar Dom burg gevaren en hebben daar aan den Engelschen commandant gevraagd of dit niet kon ophouden. De commandant deelde mede dat dit niet door hen gebeurde; het bleek Duitsch geschut te zijn dat vanaf Dishoek vuurde. Hij beloofde hen nog dit geschutsvuur het zwijgen op te leggen. Ook zouden de Duitschers zich hier overgeven wanneer de Geall. in Nieuwland en de Abeele zaten. De staf zit momenteel in den kelder bij Dr. de Nooijer op den Dam.... Volgens B.N.O. zou Vlissingen, Veere en Middelburg in brand staan; wel een voorbeeld hoe men voorgelicht wordt! De bruggen over het Kanaal bij Souburg en den Keersluis (Vliss.) zijn opgeblazen. Op den toren van Vlissingen en Meliskerke heeft men de rood-wit- blauwe vlag zien wapperen. 5 Nov. (Zondag). Het is in den afgelopen nacht weer verbazend onrustig geweest. Een heftig vuur van shrapnels heeft boven de stad gelegen. Een gedeelte van het dak der H.B.S. is afgebrand daardoor. Het politiebureau kreeg een voltreffer. Tot vanmorgen 9 uur waren er 2 gewonden. Bij ons is er een op 80 meter in de gracht terechtge komen om 8 uur. Er worden geen kerkdiensten ge houden. De stationsbrug heeft een granaattreffer gehad waardoor de springstof explodeerde en de brug de lucht in vloog. 's Middags om c. 3 uur weer een heftige kanonna- de, weer een op 120 m. (voor het huis van dhr. Westerterp) van ons neergekomen. Verschillende deelen van de stad zijn zwaar geteisterd en veele huizen onbewoonbaar. Vooral rond de Varkens- markt, Vliss. straat, Gortstraat, en Langeviele, maar overigens zijn ze over de geheele stad verspreid neergekomen. Vele menschen beginnen heftig te morren tegen de Engelschen omdat dit nu al zoo een paar dagen duurt. Waar blijven zij? In totaal moeten er 8 slachtoffers gevallen zijn ten gevolge van de kanonnade. 6 Nov. (Maandag). In den vorigen avond weer heftig geschutsvuur van 22-23]/2 u. 's Morgens een kalme dag. Naar het Rijksarchief geweest, aldaar een kleine 200 man geregistreerd, die een schuil plaats in het archief hadden gevonden. Nauwelijks op straat gekomen of wij zagen de menschen van de Markt afkomen onder het ge roep: de Engelschen, de Engelschen. Ik kon me niet bedwingen en holde naar de Markt en zag de eerste tank. Even later ging er een donderend gejuich op. Menschen omarmden elkaar. Men danste en riep: „Oranje Boven!" En toch was men niet op zijn gemak; zouden er geen straatge vechten komen? Allengs kwamen er meer tanks den Markt op, met namen als Stallion, Skunk, Socrates, Spider enz. Men drong zich rond de tanks, de soldaten gooi den cigaretten in het rond. Voor het pand van Westende stonden een 20-tal Duitschers met de handen de lucht in. Spoedig kwamen er steeds meer Duitschers met de handen omhoog de Markt op; zij werden snel gefouilleerd. Om 5 uur werden de eerste vlaggen geheschen, één aan de lantaarnpaal op de Markt, terwijl op hetzelfde ogenblik ook de driekleur ging wappe ren van het stadhuis. Meer en meer brak de vreugde door en overal werd het dundoek uitge stoken en tooide men zich met Oranje. Hans Warren TWEE DAGBOEK-AANTEKENINGEN (Het liefst had ik deze twee notities zonder enig commentaar gegeven. Ter verduidelijking heb ik evenwel hier en daar tussen vierkante haken een aantekening geplaatst. Het zijn bewaard gebleven bladen uit een dagboek dat ik ongeregeld bij gehouden heb en dat ook niet meer helemaal compleet is. Door verschillende oorzaken zijn cahiers en aantekeningen verloren gegaan.) Maandag 28 augustus 1939 Vanmiddag toen we wilden gaan zwemmen in de Schelphoek, net voor we het water in gingen, zei Tannetje Meulenberg aarzelend: „Zeg?" Niemand hoorde het, of ieder deed of hij het niet hoorde. Ze vroeg nog eens: „Zeg?" en toen nog niemand opkeek vroeg ik maar: „Ja?" „Betje Rottier zegt dat het mobilisatie is. 't Is „af gegeven" door de radio." Er ontstond een hele opwinding. Sommigen ge loofden het (waaronder ik zelf) anderen niet. Dadelijk wilden er een paar naar het dorp [Bors- sele] om te gaan kijken of er iets te beleven viel, anderen niet (ik ging niet). Toch heeft iedereen eerst nog gezwommen, en Kobus en ik zijn met een vlotje van planken een eind de Schelde ingestoken. Een poosje later kwam Jan Mol, en die had heel wat te vertellen. [Aant.J. M. was een krasse, gewezen oud-onderwijzer die nog dagelijks zwom hoewel hij bijna tachtig was. Een zonderling, altijd min of meer goeiig de risé van alle baders]. Telkens liep hij naar het water, en dan kwam hij toch weer terug om een opgewonden speechje tegen ons te 147

Zeeuws Tijdschrift | 1969 | | pagina 15