prachtig gezicht want iedereen liep met oranje op. Een paar dagen verliepen en de Nieuwveners be sloten met karren door het dorp te rijden. We gingen langs het Tolhuis en bij het gemeentehuis uit en daar heeft de Burgemeester een redevoering gehouden. Toen hebben we allemaal gezongen en heeft de B.S. in de lucht geschoten. De dagen die daarop volgden verliepen rustig. De meisjes schreven over beierende kerkklokken, sjerpen en het Wilhelmus, alle jongens gewaagden van strovuren, rotjes en donderbussen, van de gele Wehrmachtsborden „die in vlammen opgingen" en van de stoet krijgsgevangenen die via Nieuwveen werd weggevoerd. De jongste van mijn troepje schreef: „Vrijdagavond 4 Mei hoorden we het. We zaten allemaal binnen. En daar kwam Spek die onder aan de dijk woont het nieuws vertellen. „Er is Vrede hoor," zei hij. En we schrokken er allemaal van. Buurman Spek wist er natuurlijk niets van: het was geen vrede, alleen maar capitulatie. Het is ook nadien nooit vrede geworden. Alle oorlogen zijn met vrede geëindigd, alleen de tweede wereld oorlog niet. Maar vrede of capitulatie, jij schrok er van, kleine Mappie Bos. Toch moest Hirosjima toen nog komen. Korea en Vietnam lagen in een onbekend verschiet. De eer ste steen van de Berlijnse muur moest nog gelegd worden. Van de culturele revolutie had niemand ooit gehoord. We wisten niet van ontbladerings- acties en we kenden lichte noch zware drugs. Een burgeroorlog tussen rooms en onrooms be hoorde zo meenden wij tot het voltooid ver leden. Over automaten voor condooms werd nog niet gerept. We behoefden nog niet verontrust te zijn om de mate van luchtverontreiniging. We kon den ons de mens op de maan nog niet voorstellen. Ja, mettertijd zijn we allemaal van „de vrede" geschrokken. Kindertekening, Nieuwveen, 1945 152

Zeeuws Tijdschrift | 1969 | | pagina 20