KAMERS VRIJ ZIMMER F REI BUSHALTE in het teken van het offer stond om het heidendom te verdrijven en het Christenzijn in gemeenschap te beleven. De dag daarop volgde een deel van het com mando de troepen die reeds naar Domburg waren vertrokken. De amfibievoertuigen moesten het stroomgat bij Westkapelle passeren waarin de ge- tijstroom zo krachtig was dat de sterke voertuigen met kracht zeewaarts werden gedreven voordat zij eindelijk de andere kant bereiken kon. Te Domburg had het 41ste commando contact ge maakt met het overschot van de Duitsers. Het vier de commando was ook gepasseerd met de op dracht af te rekenen met de vijand in de noord oosthoek van het eiland. Vervolgens kreeg Moul- ton opdracht naar Serooskerke te gaan om contact te maken met de 52ste divisie te Veere teneinde de ring rond het eiland te voltooien en op deze wijze zeker te zijn dat geen Duitsers meer ontsnapten. Hoe gevaarlijk de tocht was, bleek uit het feit dat de tweede buffalo een als mijn gelegde kanons kogel raakte met als droevig resultaat 18 doden en de overige negen soldaten gewond. In totaal werden zes dagen te Domburg op weinig comfortabele wijze doorgebracht. De huizen ver nield, het weer koud, winderig en vochtig. Toen een Duitse voorraad Bols cherry brandy werd ge vonden, dronken zij die uit de tinnen kroezen om de kou uit hun lichaam en de somberheid uit hun geest te verdrijven. Te Domburg werden ook de doden begraven. Trieste balans van het commando: 32 doden en 100 gewonden. Van de gewonden bleven er nog 20 actief omdat zij in staat waren te lopen en te schieten. „Walcheren was a sad battle for 48 Commando." Voor dit commando was de slag om Walcheren ook in werkelijkheid de laatste operatie. Het al eerder genoemde 4e commando kreeg de opdracht naar Vrouwenpolder te gaan wat een nachtelijke mars langs de duinen betekende. De troepen wachtten de dageraad af toen zij de dichtst bijzijnde vijandelijke stellingen bereikten. Uit de beschrijving van McDougall kan men op maken dat dit bij Oranjezon was. Na de bossen van de Manteling kwam men nu op open terrein, maar de tegenstand die gevreesd werd kwam niet. 1400 krijgsgevangenen kwamen opdagen en Vrou wenpolder was bevrijd „and the battle of Walche ren was at an end." Ook voor het 4e commando betekende Walcheren de laatste grote operatie. In het bekende werk van Thompson: De 85 dagen, kunnen we lezen dat majoor Pocock op 11 novem ber met twee gehavende Shermantanks de ruïne van Westkapelle binnenreed en deze voor de be volking achterliet, waarmee alle mechanische hulp middelen die op de eerste november werden ge bruikt, waren afgeschreven. De wederopbouw kon beginnen. Vijfentwintig jaar later ,,het mist geen meter" (blz. 159) ?-■' - OOSTKATEUeOfiAWEZOH- VHOUWiNPOlM-VtK 162

Zeeuws Tijdschrift | 1969 | | pagina 30