J~L( H) Bum RESTAURANT wisten zich in de „kustzone" aardig te redden. Ik zag er verscheidene op het water drijven en zwem mend aan de kant komen. Het ondergrondse leven is vrijwel geheel vernie tigd. Het aantal gebleekte dode wormen was de eerste dagen legio. Ook de meeste bodembacteriën zullen door gebrek aan zuurstof wel zijn verdwe nen. Dat het bacterieleven in de grond niet geheel stilstond blijkt uit de typische kleuren, die de gronden hier en daar aannamen. De inktzwarte kleur waar zich veel plantenresten bevonden 2) en op niet al te diepe plaatsen een roest tot purper- bruine kleur van de bovengrond. Hoewel het zee water uit de volle zee antiseptisch en zuiverend werkt, is het water dat in Walcheren staat zeer besmet met gevaarlijke bacteriën; zo bijv. met ettervormende bacillen, welke de kleinste wondjes hardnekkig doen ontsteken. Met het zeewater kwamen er ook nieuwe bewoners op het eiland. Midden op Walcheren waren twee zeehonden te zien. Het zal ze niet meevallen om zich bij het droogvallen van Walcheren aan het landleven aan te passen! En onder water? Het is een vreemd idee te bedenken, dat op de eens zo vruchtbare gronden honderden krabben en scholen van duizenden garnalen heen en weer trekken. Ook het voorkomen van enkele kleine inktvisjes is wel typerend. Wanneer ze zo groot waren als de inktvissen die de „Nautilus" van kapitein Nemo in een van Jules Verne's boeken, overvielen, dan zag het er voor de vele scheepjes, welke tussen de dorpjes en Midelburg heen en weer voeren, somber uit. Hoe het alle zoetwatervissen vergaan is, weet ik niet. Dat paling in zout en zoet water kan leven is algemeen bekend, maar ook het gewone driedoor- nig stekeltje uit onze sloten schijnt zich van 3 pro cent keukenzout niet veel aan te trekken. Een van de weinige uitzonderingen die de overstroming met zout water doorstond, was de Tamarix, een plant afkomstig uit Zuid-Europa, die zowel bestand is tegen zout water als tegen sterke droogte. 2) Vorming van ijzersulfide uit ijzersulfaat door bacteriën in een zuurstofarm milieu van veel organisch materiaal. GROENMARKT 13, MIDDELBURG TELEFOON (01180) 2973 Gelegen op het mooiste plekje van Middelburg tegenover de Abdij Ook voor Uw: ZAKENLUNCH RECEPTIES - VERGADERINGEN EN PARTIJEN 165

Zeeuws Tijdschrift | 1969 | | pagina 33