Zeeuws Tijdschrift Bevrijding NUMMER 5 19e JAARGANG 1969 Het Provinciaal Bestuur van Zeeland had de redactie verzocht, zo mogelijk, een bijzon der nummer te wijden aan de bevrijding van het grootste deel van onze provincie, nu 25 jaar geleden. Geen van de redactieleden toonde echter grote geestdrift. Er was al zo veel en zo vaak, zo uitputtend geschreven over oorlog, bezetting en bevrijding, door journalisten, romanciers, politici, door militairen, gijzelaars, Engelandvaarders, door slachtoffers van concentratiekampen, onderduikers en spionnen. Met name ook over Zeeland in de jaren 1940-1945 is veel gepubliceerd. Wij vreesden een herhaling van wat eerder, met meer kennis van zaken was gezegd. De redactie maakte deze bezwaren kenbaar en haar opvatting werd ten volle gerespecteerd. Achteraf hadden we toch geen vrede met de gedachte, zonder meer aan de bevrijding voorbij te gaan. We besloten toen de persoonlijke ervaringen van enkelen van ons in dit nummer af te drukken. Bovendien bleek het mogelijk de tekst op te nemen van de indrukwekkende rede, die dr. L. de Jong directeur van het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie op zaterdag 1 november 1969 tijdens een herdenkingsbijeenkomst in de Nieuwe Kerk te Middelburg hield. Wij zijn dr. De Jong zeer erkentelijk voor zijn toestemming deze toe spraak in dit nummer op te nemen. Daar ook de kroniek en het prentenboek werden aangepast en de bijdrage over plant en dier op het thema paste, werd het achteraf toch iets als een bevrijdingsnummer. 137

Zeeuws Tijdschrift | 1969 | | pagina 5