25 jaar Zeeland necessary to inflict on that lovely island in order to recover it from the German defenders. There can be no doubt that much of this generous attitude was inspired by the outlook of the leaders at the time of the provincial and city governments, amongst whom your father figured notably. Yours sincerely ROBERT DAWSON 7) The Mariner, Sept. 15, 1890, London. 2) Paardrijden naar het Grieksch van Xenophon, Van Stockum, 4e druk, 1951. 3) A. Wolting: De Novemberdagen van 1918, in Ons Leger, september 66. Zie ook de Militaire Spectator, Zelandica, in PZC van 19 mei 1969. 4) Persoonlijkheden in het Koninkrijk der Nederlanden in woc.d en beeld, Van Holkema en Warendorf, 1938. 5) G. A. de Kok en M. C. Verburg: Wie gaat er mee naar Vlissingen varenVan de Velde, juli 1959. 6) C. A. van Woelderen: Vlissingen, het Zeeuwsche Verkeers- centrum, 1934. 7) H. G. van Grol: Het Stedelijk Museum te Vlissingen, 1940. Van de vele krantenknipsels vooral: Provinciale Zeeuwse Courant, 13 juli 1942: „Burgemeester Van Woelderen 65 jaar." 8) Voor zijn illegaal werk zie een vijftal artikelen van H. Ho- geweg in de Prov. Zeeuwse Crt., vooral no. 1, 15 okt. en no. 5, 28 okt. 1969. L. W. de Bree Nog na de eerste wereldoorlog, jazz en Bubikopf al in opkomst, staken volhardende herdenkers jaarlijks op de achttiende juni de vlag uit. Immers: 18 juni 1815, slag bij Waterloo. Tussen 1921 en 1930 zijn de laatste Waterloo- vlaggen verdwenen de vlaggers wellicht ook. De Middelburgsche Courant heeft in genoemd tijd vak nog eens geconstateerd dat het belangrijkste wapenfeit uit de negentiende eeuw haast niemand meer aansprak en in het vergeetboek was geraakt. Sinds Bonapartes débacle waren inmiddels hon derdentien jaar verstreken. Wanneer de feestredenaars van de vijfde mei 1970 het spreekgestoelte afdalen, is er een eind geko men aan de reeks herdenkingen waarmee Neder land zijn moeizame bevrijding van het nazi-juk al even moeizaam heeft gevierd. Er zal nadien nog wel eens een krans gelegd, een Last Post geblazen worden, maar buiten de kring van autoriteiten, oud-illegalen en old comrades zal niemand er bij stil staan. Het deel van Zeeland, dat in het najaar van 1944 bevrijd werd, heeft de laatste herdenking eigenlijk al achter de rug. Een bijeenkomst in de Nieuwe Kerk te Middelburg en in aanwezigheid van de Koningin een redevoering van dr. L. de Jong. Klokgebeier, bedevaart naar de landingsplaats, show van schilderachtige soldaatjes en tureluur van doedelzakken. Wat vlaggen in de Zeeuwse hoofd stad en een dozijn in Vlissingen. Het enige onder deel van het herdenkingsprogramma, dat echt pu blieke belangstelling heeft ondervonden, is de tentoonstelling 25 jaar Zeeland. Bijna negenduizend mensen bezochten de Vleeshal van het Middel burgse stadhuis om de expositie in ogenschouw te nemen; na Middelburg komen Axel, Oostburg, Vlissingen, Tholen, Goes en Zierikzee aan bod. De organisatoren hebben terdege begrepen dat bezetting en bevrijding slechts matige belangstel ling konden wekken; daarom bouwden zij aan een expositie, die ook de ontwikkeling van Zeeland in de laatste vijfentwintig jaar op overtuigende wijze illustreerde. Vier perioden: 1944-'45 Bevrijding. 1945-'53 Herstel en pas op de plaats. 1953-'60 Ramp en nieuwe sti mulansen. 1960-heden Uitbouw, door vesti ging van nieuwe indu strieën, de aanpak van grote werken, ontwik keling van havenge bieden en van recrea tie. 190

Zeeuws Tijdschrift | 1969 | | pagina 14