Terneuzen Het verzamelde materiaal is afkomstig van het Rijksbureau voor Oorlogsdocumentatie, van de Canadese ambassade in Nederland, van het Docu mentatiecentrum Zeeuws Deltagebied, uit gemeente archieven en particuliere verzamelingen: foto's, kaarten, aanplakbiljetten, distributiebescheiden, kranten. Foto's, vooral foto's, op royaal formaat, vele van vijftig bij zestig centimeter. Amateurtreffers van toen, afgedrukt op inferieure papiersoorten van toen nu opnieuw gefotografeerd met verras sende resultaten. Foto's van verwoesting door vuur en water, foto's van overwinnaars en overwonne nen, van het feest der bevrijding en van koninklijke belangstelling. Foto's van de wederopbouw. Je denkt: het begint weer een beetje op het oude Zeeland te gelijken dan komt de februariramp. Foto's van verdronken Schouwen, mensen op een stukje dijk, vlagzwaaiend naar een vliegtuig om aandacht te trekken; een stukje straat met een geramponeerd harmonium en verzopen beddegoed, op Noord-Beveland meen ik. Opnieuw foto's, van dijkherstel en dammenbouw en van de trotse Zeelandbrug. En nogmaals foto's, van industriële bedrijvigheid, van zeilen op het Veerse meer, van gemechaniseerde landbouw, van welen en kreken en van de mens. Van de aanplakbiljetten zijn de bekendmakingen van de Beauftragte der Provinz Zeeland het inte ressantst en dat om de toon, waarin zij gesteld zijn: voor een kwart flemend, voor driekwart drei gend, duidelijk voorbestemd om genegeerd te wor den. Ook ligt op de expositie het vonnis, gewezen door het Deutsche Landesgericht inzake het misdrijf van een inwoner van Axel. De man had in zijn etalage een foto geplaatst van het prinselijk paar. Zijn daad werd gekwalificeerd als „eine deutschfeind- liche Kundgebung", gestraft met zestig gulden boe te of dertig dagen hechtenis. Met tussenpozen van enkele minuten hoor je feest gangers zingen dat er geen club in 't Zuiden is die Middelburg kan verslaan en een schriel, te hoog ingezet Wilhelmus uit de kelen van bevrijde Zeeu wen: weergave van een authentieke geluidsopname bij het eerste bezoek van koningin Wilhelmina aan bevrijd Walcheren. Een ingebouwde dia-projector geeft, met een snel heid van zes seconden per beeld, vier dozijn voor treffelijke kleurenopnamen te zien van het heden daagse Zeeland. Als alle exposities is ook deze, 25 jaar Zeeland, opgebouwd door een team en wel een team dat begrip had voor samenspel. M. P. de Bruin verza melde het materiaal, N. A. van den Boezem ver zorgde de lay-out, C. A. L. Kotvis ca. driehonderd fotografieën; daaronder talrijke eigen opnamen. Ook de fraaie dia-serie is van hem. 191

Zeeuws Tijdschrift | 1969 | | pagina 15