verschijnende streekbladen. Wel vrijwel allemaal (betaalde) abonnementsbladen. Deze nieuwsbladorganisatie telt een 160 leden, waarvan 104 bladen éénmaal per week, 33 twee maal en 24 driemaal per week verschijnen. De totale gedrukte oplage bedraagt (cijfers 1968) 1.001.952 exemplaren, de ongeorganiseerde nieuws bladen niet meegeteld. Immers, waar bij de dag bladorganisatie iedere uitgever (met uitzondering van „De Waarheid") lid is, zijn er heel wat meer ongeorganiseerde nieuwsbladen, overigens wel meestal de allerkleinste onder deze categorie. Gaan we deze betaalde nieuwsbladen waf nader bekijken op taak en functie, dan kan er wellicht om een geliefd orthodox Thools woord te be zigen toch nog enige toepassing worden gemaakt op de Eendrachtbode, zoals in feite het verzoek van het Zeeuws Tijdschrift bedoelde. In het verleden heeft men de nieuwsbladpers dat wil zeggen de niet dagelijks verschijnende kran ten nogal eens van de anecdotische kant be keken. Men sprak van dorpskrantjes, waarin het „harmonium in prima staat" wordt aangeboden in één adem met de „beer ter dekking", waarin de geopende of gemoderniseerde winkel van de plaat selijke middenstander tot het voornaamste nieuws zou behoren. Zeker, nieuwsbladen zijn in de lezerskring vaak bekend bij de naam van de uitgever, zoals de krant van Markusse in Wissenkerke en inderdaad ook, zoals de commissaris van de koningin in Zee land het op de jubileumreceptie stelde: de Een drachtbode van Heijboer. De nieuwsbladjournalist woont „temidden zijns volks" en kan niet, afgezien of dat aan zijn plicht zou voldoen, met alles en iedereen de vloer aanvegen. Bij alles zijn zijn abonnees en zijn adverteerders betrokken en wie nu met de ogen knippert over zoveel commercia liteit bedenke, dat de dagbladpers zich bepaalt tot de commercie in groot verband: Verolme, Van Doorne, Philips enz. De middenstander komt meer in de nieuwsbladen aan bod. De nieuwsbladpers bevestigt de stelling, dat het nieuws dicht bij huis hét nieuws is, waarin men het meest geïnteresseerd is. Het nieuwsblad geeft uitgebreide informatie, onder andere over het behandelde in de gemeente raden. De verkoop van het perceeltje grond in de raad van Stavenisse aan de heer Jansen is zelfs voor de lezers van het provinciale dagblad van te weinig betekenis om van de redactie te vergen daarvoor ruimte af te staan. De redactie zit dezelfde dag met nog vier, vijf andere raadsverslagen van andere Zeeuwse gemeenten in zijn krant. En boven dien heeft het als dagblad een belangrijke taak inzake het wereldnieuws. Voor ellenlange raads verslagen in dat dagblad zou er nauwelijks één procent van de lezers geïnteresseerd zijn. Maar voor opname in de Eendrachtbode is de verkoop van dat perceeltje grond wél belangrijk, ledereen in Stavenisse leest het nieuwsblad en daardoor is het geïnteresseerde percentage veel groter, maar bovendien ligt het perceel van Janse naast dat van Pieterse. En Pieterse wil graag weten wie zijn nieuwe buurman wordt of kan daardoor misschien G. Heijboer aan hef woord zelfs tot een transactie komen. Zo kan het op zich simpel raadsbesluitje voor meerdere inwoners van economische betekenis zijn. En niet alleen daarom is het wél nieuws voor de Eendrachtbode. De redactie van nieuwsbladen is meestal goed in gevoerd, belangrijke zaken zijn vaak al in ander verband aan de orde geweest. Zij kent de achter gronden. Zij zal ook niet gemakkelijk de plaatse lijke politie als SS-ers betitelen; daarvoor liggen meestal de verhoudingen te gemoedelijk. Nóg reden van bestaan Als na het bovenstaande toch de vraag zou rijzen of in onze tijd met een zo snelle dagbladinformatie, met een nog snellere radio en een nog voorbeel diger" televisie het lokale nieuwsblad in zijn be perktheid nog reden van bestaan heeft, mogen we wellicht even onze landelijk voorzitter van de NNP citeren in zijn jaarrede 1968: „Ik meen daarop positief te moeten antwoorden, want deze beperktheid is juist zijn kracht. Ook het wezenlijke leven van iedere mens speelt zich in de zekere beperktheid van zijn leven of haar woon plaats af. Alleen de lokale krant is in staat uit puttend de bijzonderheden weer te geven van het gebeuren daar. De levensgewoonten zijn niet overal gelijk. Er is verschil tussen Friesland en Brabant, Drente en Zeeland, Limburg of Groningen. Bij de lokale krant is alles van belang voor de lezer. Immers zij bevat verslagen van vergaderingen van verenigingen, waarvan hij lid is, beschrijft ongelukken uit zijn 193

Zeeuws Tijdschrift | 1969 | | pagina 17