directe omgevingkortom geeft nieuws uit de streek waar hij woont en leeft, over de gemeen schap, waarvan hij deel uitmaakt. Zijn belangen bij de lokale krant, het nieuwsblad, zijn dan ook van meer persoonlijke aard. Omgekeerd ook benut hij het nieuwsblad om door middel van ingezonden stukken kritiek te uiten op gebeurtenissen of toestanden in zijn gemeente. De wezenlijke democratie begint van onder af in de kleine gemeenschappen en niet van boven. Geen ander communicatiemiddel, zij het technisch nog zo perfect, kan deze voor het behoud van de democratie zo gewichtige taak overnemen van het nieuwsblad, dat bovendien het grote vertrouwen heeft van de bevolking. Hierin ligt een opdracht en een verplichting voor hef nieuwsblad, maar het is ook zijn kracht en geeft er de grote levensvatbaar heid aan. De lokale krant wordt voor de bewoners van het eigen gebied geschreven op een wijze, die hen aanspreekt in hun eigen denk- en levenspatroon en in een opmaak, die daarbij aansluit. Het streekblad is een deel van het volksleven. Grootvader las het, vader leest het en als zoon of dochter gaan trouwen, is het 't plaatselijk blad, dat als eerste zijn intrede doet in het nieuwe huishouden." Met dit citaat van de NNP-voorzitter hebben we dan wel enigermate de loftrompet gestoken, maar het is ook de realiteit en geldend voor alle goed geredigeerde nieuwsbladen, niet voor de Een- drachtbode in het bijzonder. Aansluiting Het bovenstaande toegepast op de Eendrachtbode kan verder kort zijn. Er is gepoogd op die basis aansluiting te krijgen. Met daarbij mogelijk nog meer de bewustheid dan in andere provincies, dat men hier gewestelijk goed geïnformeerd kan wor den via het dagblad in Zeeland met de meeste abonnees. Daarom te meer beperkte de Eendracht bode zich tot het eigen streekgebeuren. Bovendien leent zich daartoe het gebied (Tholen en Sint-Philipsland) als een meer afgesloten geheel ook beter dan sommige andere delen van het gewest. Toch hebben we het altijd betreurd, dat de sector nieuwsbladen in Zeeland niet wat sterker staat, dat niet alle delen van de provincie worden overlapt. Er is een nieuwsblad voor Noord-Beve land; verder zijn er bladen met beperkt bereik, zo als „De Scheldebode" (niet te verwarren met het gratis blad van dezelfde naam) in Wemeldinge, Kruiningen en omgeving, de Yersekse Courant, be perkt tot vrijwel alleen lese, de Axelse Courant tot Axel. Het nieuwsblad van Smoor en De Hulster in Breskens hield een paar jaar geleden op te bestaan. Een goed nieuwsblad, dat zich werkelijk richt op eigen gebied is geen concurrent van een dagblad, zelfs niet van een gewestelijk dagblad. Inmiddels zijn de Zeeuwse NNP-gelederen wel belangrijk ver sterkt met het ons inziens ook uitstekend nieuws blad, de Zierikzeesche Nieuwsbode, dit jaar reeds in haar 125-jarig bestaan. Terugkerend tot de Eendrachtbode, waarover dan in feite gevraagd is te schrijven, had deze de af gelopen kwart eeuw in zoverre de wind in de zeilen (evenals de dagbladen) dat een stijgende welvaart het de mensen mogelijk maakt èn het dagblad èn het nieuwsblad te kunnen betalen. Reeds in 1883 verscheen op Tholen een nieuwsblad, namelijk de „Thoolse en Yersekse Courant". Be houdens enkele niet meer uit het water te redden jaargangen zijn we vanaf 1883 in het bezit van die prachtige dokumentatie over deze streek, de laatste jaren „angstvallig" opgeborgen in een kluis van de Sint-Annalandse raiffeisenbank, waaraan elk jaar weer een Eendrachtbode-jaargang wordt toe gevoegd. Was het bij de Thoolse Courant (tot 1944 ver schenen) zó, dat de abonnees hoofdzakelijk in het stadje Tholen werden gevonden, terwijl men ver derop in het eiland, evenals op Sint-Philipsland meer was geanimeerd voor de Zierikzeesche Nieuwsbode en het in Middelharnis gedrukte „Eilandennieuws", na verschijning van de Een drachtbode is dit nieuwsblad een langzamerhand vrijwel huis-aan-huis gelezen blad. Zijn er bij de dagbladen redactionele verschillen, bij nieuwsbladen is dat nog in veel sterker mate het geval. Van uitgevers, die het opvatten als een „aanvullend drukwerkordertje" (gelukkig steeds meer uitzonderingen in den lande) tot redacties die er echt werk van maken. Neem in Zeeland maar de Zierikzeesche Nieuwsbode om het bij één voorbeeld te laten. Persoonlijk meenden we even eens die taak niet te licht te moeten opvatten. Mogelijk was daarvan mede het gevolg dat onze uitgave groeide van 500 tot 5000 abonnees, waar mee de top voor de streek ongeveer is bereikt. Vanzelfsprekend waren er bijzondere gebeurte nissen in die kwart eeuw Eendrachtbode. On middellijk na de bevrijding in 1944 de opbouw, in 1953 de ramp, de herverkaveling, de slag om het behoud tussen werkgelegenheid en werkloosheid door landbouwmechanisatie, daarna geleidelijke industriële ontwikkeling, woningbouw, kortom dank zij veler energie op landelijk, provinciaal en streek- niveau een stabilisatie van de bevolking in tegen stelling tot de gehele halve eeuw daarvoor. Nog moeten meer mogelijkheden worden gevonden, met name jongeren te kunnen houden en de intellec tuele laag te verdiepen. Gepoogd is ook via de Eendrachtbode in alle geleidelijk- en voorzichtigheid de controversen bij te schaven en anderen dan de redactie erkennen dat ten aanzien van standpunten en overtuigingen veel meer begrip groeide. Of in de toekomst zie ook vele fusies bij de dagbladen de uitgave van een nieuwsblad eco nomisch haalbaar blijft, is onzeker. Ten aanzien van de functie van een nieuwsblad zijn we voor de toekomst niet pessimistisch. Ook al zei de Franse romanschrijver Honoré de Balzac eens over de pers: „Indien ze nog niet bestond, zou men ze niet moeten uitvinden", we houden het eerder op de uitspraak van onze NNP-voorzitter: „Het plaat selijk blad is een deel van het volksleven." Uiteraard hopen we dat ook voor de Eendracht- bode-toekomst. 194

Zeeuws Tijdschrift | 1969 | | pagina 18