Zeeuwse kroniek M. P. de Bruin Stilleven Het schelpenstilleven van de in 1593 of 1594 gebo ren Balthasar van der Ast is gereproduceerd in het even omvangrijke als belangrijke werk van Laurens J. Bol: Hollandische Maler aus 17. Jahrhunderts nahe den grossen Meistern, Braunschweig, 1969. Van der Ast was een zwager van de bekende bloe menschilder Ambrosius Bosschaert sr. wiens werk wijze hij volgde tot 1620, het jaar waarin hij an dere wegen gaat bewandelen. In zijn composities wordt het bijwerk van schelpen en insecten belang rijker. Een eigen specialiteit van Van der Ast, zegt Bol, zijn de stillevens met alleen maar schelpen. Bij het genoemde stilleven, dat in het museum Boymans-Van Beuningen hangt, heeft de schilder alleen op de mooie vormen en de aardige kleuren gelet. De afgebeelde soorten zijn bijna allemaal afkomstig uit tropische zeeën, hoofdzakelijk uit de Molukken. Van de 21 schelpen zijn er twee land slakken, de rest zeeslakken. Sommige schelpen komen ook voor op andere schilderijen van Van der Ast, die een groot oeuvre op zijn naam heeft staan 2). Bol kwam met een catalogus van 126 num mers. Vergeleken met zijn zwager Bosschaert, die „slechts" tot 48 nummers komt, lijkt het veel, maar Bosschaert stierf toen hij 48 jaar was, terwijl Van der Ast 73 werd. Middelburg Het deel over de landschappen begint met Vlaamse stromingen en Vlaamse invloeden in Middelburg. Na de verovering van Antwerpen blijkt een groot aantal leden uit Antwerpen in het register van het Sint-Lucasgilde te staan ingeschreven. Rond 1600 nemen de zuidelijke kunstbroeders de helft of zelfs de meerderheid van de bestuurszetels van het gilde voor hun rekening. Bol heeft over de Middelburgse Brueghel-groep uitvoerige studies geschreven, die ondubbelzinnig aantonen dat het hier om een be langrijke groep gaat. Hoewel dikwijls verwant schappen zijn aan te wijzen gaan landschaps schilders als Van Geel en Adriaen Pietersz. van de Venne hun eigen weg. Van Geel met zijn fantas tische landschappen met bizarre geboomten, Van de Venne met zijn overgang van het vlaams- maniëristische in zijn werk naar het noordelijke Stilleven met schelpen, door Balthasar van der Ast Museum Boymans-Van Beuningen, Rotterdam 198

Zeeuws Tijdschrift | 1969 | | pagina 22