Zeeuws prentenboek L. W. de Bree M. P. de Bruin Volg, van het verkeersplein bij de Zierikzeese Nobelpoort, de weg naar Brouwershaven en laat die bij de ANWB-wijzer 5360 links liggen. Richting Dreischor dus. Na anderhalve kilometer kom je aan de Sint-Joostweg het derde polderwegje aan je linkerhand. Het leidt binnen een minuut naar Schuddebeurs. De gemeenschap telt driehonderd zielen of enkele meer, jong en oud, maar bezit kerk noch school; politie en brandweer zijn gestationeerd in het na burige Noordgouwe. Op Schuddebeurs wonen heel meesters en chirurgijns, verbonden aan het Roode- kruisziekenhuis van Zierikzee; er huizen ook wat rustende landbouwers. Er is een caféhouder, die in de vijver terzij van zijn etablissement een water fiets exploiteert, er is op Schuddebeurs een persoon die in olie en bestrijdingsmiddelen handelt en een andere die exclusieve relatiegeschenken kan leveren. Schoddebozze lei-d-op lochte grond, vandaar de vijftig hectaren loof- en naaldhout en de land huizen, lang geleden door regenten gebouwd: Mon Plaisir, Heesferlust, Weelzicht, Zorgvliet, Wel gelegen. We zijn op Mon Plaisir geweest, een eenvoudige buitenplaats in een eenvoudige parkaanleg. Toen we de oprijlaan insloegen, gingen twee blauwe reigers, die klapwiekend in de vijver hadden staan bekvechten, haastig op de vleugels. Het huis: tweede woning van een vermogend voor geslacht. Geen stucwerk aan de plafonds, geen marmeren schoorsteenmantels of gesneden deuren en balustraden; wel ruimte en licht door hoge ramen, een koepel, een jachtkamer die tevens bibliotheek was. Op Mon Plaisir wonen een huis bewaarder en zijn vrouw, in een stilte die niet meer van deze tijd is. De eigenaresse, hoogbejaard, komt elke zomer nog een paar weken logeren. Son Plaisir veronderstel ik. Samen met Weelzicht vormt Mon Plaisir een be- heersobject van Staatsbosbeheer. Oppervlakte 23 hectaren, waarvan 18 bunders bos, vijvers en wandelpark. De huisbewaarder vertelt: „Vroeger reikten de bos percelen van Schuddebeurs veel verder, tot onder Noordgouwe. Er zijn geleidelijk heel wat gemeten in boerenhand overgegaan, u weet: boeren hebben altijd landhonger. Toen kwam de oorlog. De Duit sers inundeerden Schouwen, het bos ging kapot. In de Heerlijkheid van Noordgouwe Mon Plaisir 200

Zeeuws Tijdschrift | 1969 | | pagina 24