Ingekerfde tekeningen, teksten en namen van gevangenen in het Gravensteen te Zierikzee J. Schot B. W.zn. Het Gravensteen te Zierikzee bergt vele geheimen. De heer J. Schot B.W.zn. kreeg de sleutels in verband met een te organiseren visserijtentoonstelling. Bij het schoonmaken kwamen onder de kalklagen op dikke eikenplanken inkervingen voor de dag die metterdaad een beeld van vroeger leven geven. Hoeveel geheimen verbergen zich nog achter de dikke muren van deze vroegere gevangenis, die tot 1923 als zodanig heeft dienst gedaan? Het gebouw werd van 1930-1934 onder leiding van H. van Heeswijk gerestaureerd. In de reeks historische monumenten te Zierikzee is het Gravensteen zeker één van de meest inte ressante. Dit uit 1524 daterende gebouw heeft eeuwenlang dienst gedaan als gevangenis en draagt daarvan de duidelijke kenmerken: ijzeren traliekorven voor de vensters en honderden in gekraste teksten, scheepsafbeeldingen, namen en huismerken, die de gevangenen destijds met een scherp voorwerp in de houten wanden hebben aangebracht. In de zogenaamde „gijzelkamer" komen de meeste namen voor, maar ook in de „strafgevangenis" kan men onder een dikke laag kalk enige tekeningen zien. Indien de kalk ver wijderd zou worden, zou ook in dit vertrek zeker het een en ander te voorschijn kunnen komen. Men vindt er diverse tekeningen, zoals molens, schoenen en 17-eeuwse mannenfiguurtjes in het hout ge kerfd. Het grote aantal schepen, dat men daar ziet, wekt de indruk, dat het gebouw druk door zeelieden bezocht is geweest. Men vindt er scheeps- types uit vele eeuwen: Oostindiëvaarders, hoekers, bommen en vele kleinere vissersvaartuigjes, enkele zelfs tot in de uiterste perfectie uitgesneden. Gezien het feit, dat er nog al wat 17e-eeuwse fregatten snel zeilende schepen aanwezig zijn, com pleet met de zogenaamde „Bourgoense" vlag (wit met een diagonaal rood kruis), kan men als zeker aannemen, dat hier Duinkerker kapers, opererend onder de Spaanse admiraliteit, hebben vastgezeten. Het Gravensteen te Zierikzee

Zeeuws Tijdschrift | 1969 | | pagina 30