een wedloop tussen overtuigingen. Een overtui ging is echter niet te allen tij die onwrikbaar en onveranderlijk, zeker niet als ze aan een vuur proef wordt blootgesteld. Het doel van buiten parlementaire oppositie is nu door machtsont wikkeling een nieuiwiè overtuiging te doen post vatten, die er te voren niet was. Met name bij de studentenacties berust deze machtsuitoefe ning op de wetenschap, dat de autoriteiten een zekere tegenzin voelen om onder de opposanten slachtoffers te maken. Mr. Langemedjer legde de nadruk op' het feit, dat zijns inziens de rechterlijke macht en de politie bij de juridische beoordeling van on wettige vormen van buitenparlementaire oppo sitie, te weinig rekening houden met de straf rechtelijke dogma's, materiële wederrechtelijk heid en aanwezigheid van schuld. Het op de juiste wijze hanteren van desze twee leerstukken zou de communicatie tussen politie en justitie enerzijds en bij de acties betrokkenen ander- zijdis soepeler kunnen maken en, storingen hier in kunnen opheffen. Indien onwettige buiten parlementaire actie inderdaad het enig moge lijke middel zou zijn om aan een. bepaalde be langrijke misstand een eind te maken, zou hiermee de materiële wederrechtelijkheid zijn opgeheven (populair gezegd het doel heiligt de middelen) en straffeloosheid het gevolg zijn. De taak van de rechter wordt op deze wijze wel erg zwaar: immers hij moet uitmaken of de idealen, die aan het onwettige optreden, ten grondslag hebben gelegen inderdaad deze han delwijze rechtvaardigen. Dit is soms pas te beoordelen als met de uitvoering van heit vonnis is begonnen. Hier ligt in dit geval dan een taak voor de instantie, die over amnestie 'beslist. Gemakkelijker is het toepassen van het andere genoemde dogma: als een verdachte kan aan tonen, dat hij niet wist, dat hij wederrechtelijk handelde is er sprake van afwezigheid van schuld en behoeft geen straf te worden op gelegd. Dit alles betekent niet, dat moet worden toe gegeven aan buitenparlementaire onwettige acties. Maar het moet gezien worden als een winstpunt, dat een rechter met verdachten een discussie kan aangaan over de belangrijkheid van het gestelde doel in verhouding tot de ge bruikte onwettige middelen. Partijen redeneren dan in hetzelfde Vlak en het resultaat zal kunnen zijn beter begrip voor de opgelegde straf, namelijk als ook de verdachte tot de con clusie komt, dat dit doel niet déze middelen kan heiligen. Mr. Langemeijer besloot zijn betoog met te zeggen,, dat hij zich bewust was geen oplossing voor de problemen van politie en justitie te hebben gegeven, maar wel een weg te hebben gewezen om door een ook voor verdachte be grijpelijke en valabele argumentatie tot een betere aanvaarding van de strafoplegging te komen. Verder meende hij aangetoond te heb ben dat de juridische wetenschap ook in dit geval over middelen beschikt om afwijkingen van de dagelijkse gang van zaken op soepele en ade quate wijze op te vangen. Verwijten van „formele" en te strakke toepassing van niet aangepaste wettelijke bepalingen kunnen hier door van de hand worden gewezen. De Werkgroep Palaeontologie Op 23 december 1969 houdt de Werkgroep Palaeontologie haar jaarvergadering in de Koningin Wilhelminaschoiot te Vlissingen, Hoibbemalaan hoek Hercules Seghersiaan. Aan vang half acht. Na het huishoudelijk gedeelte zullen er films worden vertoond, die ter beschikking zijn ge steld' door de Kon. Shell. De Werkgroep Historie en Archeologie Leergangen ontwikkeling van Zeeland De cursussen, die1 deze Werkgroep in samen werking mat de Z..V.U. elk jaiar organiseert, zijn zo langzamerhand al een traditie gaan be tekenen in de Zeeuiwise winters. Bij voldoende deelneming' zullen ook in winter 1970 twee cursussen worden gehouden. Het zijn: A. Een basiscursus, waarin de volgende onder werpen worden behandeld: Prehistorie en archeologie Geschiedenis Gebouwen en monumenten, Flora en fauna Volkskunde Aan deze cursus is bovendien één excursie verbonden. B. Een speciale cursus, getiteld Zeeuwse ge schiedenis en oudheden In deze cursus zullen in 8 lessen de volgende onderwerpen worden behandeld: Bronnen der geschiedenis en techniek van archiefonderzoek Paleografie (lezen van oud schrift) Familieonderzoek Vestigingen, burgen en kastelen Vissersschepen en -dorpen Beide cursussen zullen te Middelburg worden gehouden. Aanmelding bij de administratie van de Z.V.U., Koepoortstraat 6, Middelburg. 212

Zeeuws Tijdschrift | 1969 | | pagina 36