Buizerd Ransuil Sperwer (foto's: J. C. Wedts de Swart) regelen een einde aan de massale vogelsterfte in ons land, die al vele, vele jaren gaande was maar bij toeval juist het afgelopen jaar, deels door klimatologische omstandigheden deels door andere inzaaimethoden waardoor de zaden langer boven op de aarde blijven liggen, zo naar voren trad. Bijna uitgestorven in Zeeland Dat er behalve doortrekkende vogels ook „eigen" broedvogels omgekomen zijn, moge blijken rit het feit dat de broedgevallen die jl. voorjaar en zomer van alle soorten roofvogels en uilen bij elkaar be kend geworden zijn, op de vingers van twee handen te tellen zijn! Een onrustbarende achteruit gang. Waar is de tijd gebleven dat bijvoorbeeld alleen al de torenvalk zeer algemeen broedde en in z'n jachtgebied dag na dag stond te „bidden" boven de wei- en bouwlanden op zoek naar knaag dieren. En hoe kort is het nog maar geleden dat iedere landbouwschuur zijn eigen „ulen"paar had? Toch is het, nu de „doders" zijn verboden, hopelijk nog nèt niet te laat en kunnen deze bijzonder mooie vogels zich herstellen. Een „ulengat" in de schuur is gauw gemaakt, óf zover het aanwezig is doch dichtgetimmerd, weer opengebroken. Een kistje met turfmolm op een balk is voldoende voor een trouwlustig paartie. Zo ook voor de torenvalk die een dergelijke kist graag in een boom ziet hangen. Uit proeven is gebleken dat bv. bierkistjes zich hiervoor uitstekend lenen. Op de „bodem" ook hier wat droge turfmolm vermengd met kort geknipt hooi of stro in een circa 10 cm dikke laag strooien. In de winter ophangen blijkt de beste tijd te zijn om deze muizenvangers te lokken (uiteraard fungeert één van de zijwanden als bodem; een plank aan de vóórzijde van ca. 15 cm breedte zorgt ervoor dat de inhoud van de nestkast er niet kan uitvallen). Ook bij het publiek is een kentering te bespeuren: jagers zien roofvogels en uilen niet langer als „krengen" die gedood moeten worden doch meer en meer als vrienden die schadelijke en/of zieke dieren wegvangen. Radio- en tv-rubrieken zorgen voor goede voorlichting, en veelzeggend is het mijns inziens vooral dat de eerste felicitatie die ik mocht ontvangen zodra via de persmedia bekend werd dat de vergiften verboden werden uit land bouwerskringen kwam Middelburg, december 1969 Literatuur: Drs. J. H Koeman c.s.: ,,On the causes of the mortality in predatory birds in the Netherlands in the winter of 1968/1969". In „Ardea" (in druk). J. C. Wedts de Swart: „Addenda" behorend bij bovenvermeld artikel eveneens in „Ardea" (in druk). J. C. Wedts de Swart: „Massale vogelsterfte". „De Levende Natuur", 72e jrg., no. 7/8, 1969. 182

Zeeuws Tijdschrift | 1969 | | pagina 6