Vijftig jaar geleden werd mijn vader burgemeester Helene W. van Woelderen Tandem bona causa triumphat" Vlissingse gevelspreuk C. A. VAN WOELDEREN burgemeester van Vlissingen 1 oktober 1919-1 juli 1945 Weinigen zullen het de schrijfster, die zelf nog geen vijftig is, kunnen nazeggen. Vijftig jaar jonger dan haar vader, kan zij zich persoonlijk alleen de latere jaren van zijn burgemeesterschap herinneren. Het begin van zijn ambtsperiode staat haar echter nog levendig voor de geest dank zij de vele ver halen, die haar vader haar als kind tijdens zondag- ochtendwandelingen langs de Schelde of door de weien van Zwanenburg vertelde. (Hoe verbaasd zou hij zijn om op diezelfde weien een nieuw Vlis singen met flatwoningen te zien!). Daarnaast zijn er de documentatie en artikelen uit die jaren, waarvan een enkele als referentie hieronder ge geven wordt. Dit is natuurlijk verre van volledig. Dat laat het bestek van dit artikel niet toe. Hoewel zij zich ervan bewust is, dat een naast familielid nooit objectief kan schrijven, wil zij toch graag aan het verzoek van meerdere Vlissingers, die hem gekend hebben, voldoen, om het beeld van haar vader, wiens hart zo diep voor Vlissingen klopte, weer in herinnering te brengen, vijftig jaar nadat hij zijn loopbaan hier begon. Levensloop Caret Albert van Woelderen werd geboren op 12 juli 1877 aan de Dokkade te Vlissingen, dezelfde kaai, waar hij in 1919 als burgemeester een woning zou vinden, beide sinds lang opgeslokt door de werven van de Schelde. Zijn vader, Carel Louis, was een der eerste directeuren van de Mij. Zeeland, die toen met raderboten naar Folkestone voer. Er bestaat nog een zeer waarderend artikel over hem in de Engelse Mariner van 1890 n). Deze vader was altijd zijn grootste vriend en bleef ook na zijn vroege dood in 1904 zijn grote voorbeeld. Hun karakters hadden ook veel van elkaar. Beiden werden gekenmerkt door een diepe emotionele gevoeligheid en liefde voor zee en schepen, met de gave om andere mensen vrolijk te maken door hun joviale hartelijkheid en goede humeur, ge paard aan het leiding weten te geven en een kop pig doorzettingsvermogen, dat groter werd naar mate ze werden tegengewerkt. Albert ging in Souburg naar de lagere school en later, toen het gezin in de Lange Delft in Middel burg woonde, daar naar de HBS. Op de dag van zijn 15e jaardag deed hij met 250 kandidaten examen voor de nieuwe kadettenschool in Alkmaar en behaalde, zoals hij vaak zei „het gekkengetal nr Verguld zilveren penning, geslagen door C. A. van Woelderen in 1925. Links het wapen van Vlissingen, rechts het familie wapen Foto Adri van Wyngen 183

Zeeuws Tijdschrift | 1969 | | pagina 7