Burgemeester Van Woelderen in het stadhuis te Vlissingen 11", als enige Zeeuw in deze landelijke competitie een hoge score! Tot 1907 blijft hij artillerist tot een val van zijn paard en kniebreuk hem voor tijdig met pensioen zendt. Evenals later vaker, weet hij zich direct om te schakelen, gaat liggend staatsexamen doen, vertaalt voor zijn genoegen Xenophon's paardrijden2), dat later veel verkocht wordt tot zijn eigen verbazing, en nu nóg gevraagd wordt als een handleiding voor paardrijders! Hij studeert rechten in Groningen, heeft zich voor september 1914 voor het doctoraalexamen opge geven, als in augustus de oorlog uitbreekt. Zijn vrienden worden gemobiliseerd en weer geeft hij een radicale wending aan zijn carrière. Hij geeft zich op als vrijwilliger, wacht zijn examen niet af. Hij wordt belast met het opzetten van een inter nationale geheime inlichtingendienst. Zijn dagboek uit de oorlogsjaren blijkt van historische waarde te zijn3). Op 1 augustus 1919 wordt hij tot chef staf van deze dienst benoemd maar nog eenmaal loopt zijn levensweg radicaal anders. Op 1 oktober 1919 doet hij intrede in zijn geboorteplaats als eerste burger. In 1926 trouwde hij met Cecile C. Sprenger uit Middelburg. Van toen af was hij vast besloten geen andere baan meer te accepteren. Zelfs een ministerschap van waterstaat in de jaren 1930 tijdens zijn havenstrijd voor Vlissingen en het burgemeester worden van Rotterdam in 1938 (toen Oud voor Amsterdam gepolst werd) heeft hij af gewimpeld, omdat hij een visie had voor Vlissingen in Zeeland, die zelfs nu, 50 jaar later nog niet door de nieuwste ontwikkelingen gedekt wordt. Als burgemeester van een kleine stad heeft hij zeer veel landelijke functies daarnaast vervuld. Er bestaat nog een lijst van vierendertig functies. Ik noem een enkele uit Persoonlijkheden in het Koninkrijk der Nederlanden 4). Voorzitter van het Groene Kruis (landelijk), mil. comm. Roode Kruis (Zeeland), lid van de Capitulantenraad, voorzitter Zeeuwse TBC-bestrijding, hoofdbestuur ANVV (vreemdelingenverkeer), hoofdbestuur Kon. Ver. voor de Luchtvaart. Beide laatste waren landelijke functies. Daarnaast schreef hij artikelen in tijd schriften, waarvan ik helaas geen overzicht heb (ik ben dankbaar voor iedere aanwijzing van lezers). Zijn hobby was geschiedkundig onderzoek en genealogie. In de tweede wereldoorlog werd hij in 1941 (illegaal) gewestelijk comandant van de O.D. (ordedienst). Als zodanig verraden werd hij in april 1943 opgepakt en verbleef tot decem ber 1943 in de strafgevangenis te Scheveningen, waaruit hij door eigen zwijgen en gebrek aan be wijzen werd ontslagen en op Noord-Beveland onderdook tot oktober 1944. Terug als burgemeester in november 1944 werd hem nog de hoge post aangeboden van toevoeging aan de staf van Generaal Eisenhower. Zijn toen uitgeputte lichaam liet dit niet meer toe, maar ook ten laatste kon hij niet ontrouw worden aan zijn visie voor het herstel van zijn zwaar gewonde Vlissingen. In juni 1945 gaf zijn hart de strijd op en 1 juli 1945 moest hij afscheid nemen als burgemeester van zijn stadhuis aan de Dokkade en van zijn mede burgers, met wie hij vooral in de oorlog leven en dood had gedeeld. In Wassenaar leefde hij weer op, toen hij eindelijk aan zijn oude kinderhobby, 184

Zeeuws Tijdschrift | 1969 | | pagina 8